V malých lázních u Prahy se otočil Fidel Castro i Kim Ir-sen, teď se rozpadají
Věděli jste, že ve středních Čechách existuje budova, která přivítala ve své době nejmocnější muže planety a o desítky let později nejobávanější světové diktátory? Sluneční lázně nedaleko Prahy disponují nejen velmi zajímavou budovou, ale ještě zajímavější historií svých hostů. Teď jsou ale opuštěné a chátrají. Redakce eXtra.cz se je vydala prozkoumat.
Když přijíždíme do lesoparku Houšťka v Brandýse nad Labem, ani ve snu by nás nenapadlo, co na nás vykoukne z hustého lesního porostu. Budova, která svou architekturou ukazuje, že patřila význačné instituci. Vítejte v bývalých slunečních lázních, místě, které ve svých zlatých časech přivítalo hodně nečekané hosty.
Okolní lesopark je hojně udržovaný, i v babím létě se tu prohání spousta sportovců a je vidět, že okolí lázní, kde trénoval i slavný Emil Zátopek, je poměrně udržované. Historie lázní se začala psát v devatenáctém století, kdy místní nadlesní objevil léčivé prameny. Na chuť jim přišel císař František I., který se svou chotí Karolínou proslavil lázně po celé rakousko-uherské říši.
Opuštěná kasárna na okraji Prahy vypadají jako z hororu. Zbytky po závodní jídelně jsou stále patrné
Lázně pak několikrát změnily majitele a vypadalo to, že jejich sláva už dávno zašla. Tenhle proces se podařilo odvrátit lazebníkovi Mandelíkovi, který nechal přistavět moderní budovu od světoznámého architekta Kotěry. Lázně pak nabraly novou dávku slávy, která komplex neopustila ani poté, co po druhé světové válce přestal sloužit svému účelu.
V době korejské války tam byly ubytované děti ze severní části země, na jejich podmínky se v roce 1953 přiletěl podívat i sám Kim Ir-sen, dědeček dnešního vůdce země. Podle něj byla také pojmenována druhá budova lázní. Tím ale seznam význačných osobností, které lázně navštívily, nekončí. V sedmdesátých letech se tamních mírových slavností zúčastnil kubánský diktátor Fidel Castro.
Jak vypadají lázně dnes? Vybydleno, pobořeno, opuštěno. Budova architekta Kotěry, která disponovala dvěma skleněnými kopulemi, je ve velmi špatném stavu. Úřadovalo tu počasí i zloději kovů a kvůli bezpečnosti musela být budova zabarikádována. Do některých částí se lze dostat, nic zajímavého tam ale prakticky nezbylo.
To budova Kim Ir-sen je v podstatně lepším stavu. Při pohledu dovnitř je ještě patrné vybavení. Okna jsou sice vymlácená, nicméně smysluplné využití pro čtyřpatrový dům by se určitě najít dalo. V roce 2015 se sice psalo, že by se z budovy měl stát domov pro seniory, i o sedm let později ale objekt zeje prázdnotou.