Vila zavražděného šéfa podsvětí z devadesátek je na prodej. Dům Antonína Běly je k mání za 13 milionů
K mání je na první pohled běžný dům v Úvalech u Prahy. "Objekt má 2 nadzemní podlaží a 1 podzemní podlaží s celkem 8 místnostmi. Stojí na samostatném pozemku o velikosti 892 m² s užitnou plochou 200 m²,“ píše se v inzerátu, který však už neuvádí, že jde o dům, kde bydlel a následně byl zavražděn vyhlášený král podsvětí devadesátých let Antonín Běla. Ve stejném domě měla v roce 2022 spáchat sebevraždu i Bělova žena Marie.
Nenápadný inzerát na webu Sreality nabízí celkem běžnou vilu v Úvalech u Prahy. „Nabízíme k prodeji rodinný dům v klidné části Úval u Prahy. Objekt má 2 nadzemní podlaží a 1 podzemní podlaží s celkem 8 místnostmi. Stojí na samostatném pozemku o velikosti 892 m² s užitnou plochou 200 m²,“ uvádí se v nabídce, která se na realitním serveru objevila před pár dny.
Jenže nabízený dům má pohnutou a krvavou historii. Jde totiž o bývalé sídlo obávaného vládce podsvětí Antonína Běly, který tam bydlel se svou rodinou. Nechvalně proslulého bosse právě tady na jeho pozemku u vily zavraždili nájemní zabijáci 14. dubna 1996. Když se Běla tehdy vrátil z večerního jednání, vypálili do něj přes 40 ran.
„Jedná se o ideální příležitost pro ty, kteří hledají místo k vytvoření domova na míru svým potřebám. Nechte se inspirovat možností rekonstrukce tohoto domu s bohatými možnostmi úprav,“ píše v inzerátu realitní kancelář.
V domě se měla zabít i Bělova manželka
Po smrti Běly ve vile dál žila jeho rodina, ale v roce 2022 měla Bělova manželka Marie spáchat sebevraždu. "Budu strašně ráda, až odejdu z tohohle světa, ať už mě nic nebolí,“ řekla před svou smrtí Českému rozhlasu.
Redakce eXtra.cz dům před několika lety navštívila. Na první pohled nevybočuje z řady dalších vil z konce dvacátého století. Žlutá fasáda, nevelká zahrada, podzemní garáž. Jediným rozdílem oproti ostatním domům v ulici jsou důkladně zamřížovaná všechna okna i vstupní dveře.
"Byl hodný. Nebyly s ním žádné problémy, my jsme je rozhodně neměli," řekl nám tehdy starší muž ze sousedství. "Jen když se u nich zatýkalo a přišlo komando, byli schovaní u nás na zahradě. Zrovna jsme měli zabijačku a museli jsme být schovaní v kůlně, než se zásah uskutečnil," vzpomínal na den, kdy ke Bělovým vtrhlo policejní komando. Kromě množství zbraní tenkrát policisté našli i bombu se značným množstvím trhaviny.
Nejsmutnější to bylo se synem Marcelem, vzpomínali sousedé
Lidé, kteří v blízkosti Bělova domu bydleli, vzpomínají i na jeho rodinu. Nejvíce emocí vzbuzuje smrt Bělova mladšího syna Marcela, který v pouhých osmadvaceti letech podlehl drogové závislosti. "S Marcelem to je nejsmutnější, za jeho smrt je asi trochu odpovědný i jeho táta," dodal muž, na kterém bylo vidět, že Bělovi rozhodně nebyli svým sousedům lhostejní.
"My tenkrát vůbec nevěděli, kdo za ním jezdí," odpověděl na dotaz, jestli si třeba vybavuje časté návštěvy Františka Mrázka a dalších významných postav pražského podsvětí, a potvrzuje tak mnohokrát řečené. V divokých devadesátkách se totiž králové podsvětí tvořili v extrémně krátké době a o jejich existenci měli ponětí jen lidé, kteří byli do jejich kšeftů zapojeni.