Vít Rakušan má problém: Kvůli uprchlíkům na něj míří trestní oznámení!
Ministr vnitra Vít Rakušan čelí trestnímu oznámení od sociálních pracovníků z iniciativy Krisa. Podle jejich vyjádření ignoruje situaci ukrajinských běženců převážně romského původu a útlak, kterému jsou tito lidé po celé týdny vystaveni na pražském a brněnském hlavním nádraží.
Iniciativa Krisa po konzultaci s právníky podle svého vyjádření Rakušana viní z nepřekažení trestného činu a omezení osobní svobody. Podala také oznámení pro trestný čin apartheidu a diskriminace.
„Žijeme v právním státě, který je zároveň vázán mezinárodními smlouvami. To, jakým způsobem se aktuálně nakládá s některými lidmi prchajícími před válkou, je naprosto bezprecedentní a je možné doložit, že k tomuto postupu dochází na základě rasového klíče. Podle Organizace pro pomoc uprchlíkům existuje aktuálně jedenáct různých právních statusů, se kterými uprchlíci přicházejí, a z nich velká část nezakládá situaci na pozitivní výsledek azylového řízení, přesto je naprosto nepřípustné, aby byla těmto lidem upírána jejich základní lidská práva a nerespektovány jejich potřeby a důstojnost,“ vysvětluje Eva Dolejšová Valachová za kolektiv Krisa.
Zabraňovali Romům vystoupit
Podle svědectví dobrovolníků i samotných uprchlíků, které popisuje Krisa, bylo v březnu až květnu 2022 ukrajinským občanům převážně romského etnika bráněno využívat Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU) ve Vysočanech. Nemohli tak čerpat podporu zákonně určenou běžencům: ubytování, udělení víza, zdravotní péči, přístup na pracovní trh a další. Pracovníci KACPU a policisté prý bránili ukrajinským Romům v registraci. Tím podle iniciativy znemožnili výkon rovných práv a způsobili jim újmu pro jejich příslušnost k národnostní menšině. Jde podle zmiňovaného vyjádření zároveň o porušení mezinárodních smluv, kterými je Česká republika vázána, např. Úmluvy o právním postavení uprchlíků a protokolu týkajícího se právního postavení uprchlíků.
„Zároveň se lidem zabraňovalo vystoupit na brněnském hlavním nádraží, za asistence policie s psovody byli zastrašováni. Ukrajinští Romové kvůli tomu končí na ulici, respektive pražském Hlaváku, případně v naprosto nevyhovujícím stanovém městečku v Troji, které je také pod neustálým policejním dohledem. Působí se jim tak jasná újma na zdraví i majetku. Že dochází k podobnému protiprávnímu jednání, máme jasně potvrzené jak od dobrovolníků z Iniciativy Hlavák a samotných postižených Romů, tak dokonce od pracovníků KACPU a příslušníků Policie ČR,“ dodává Dolejšová Valachová.
„Rakušan nekonal a situaci podporoval“
První trestní oznámení bylo podáno na neznámého pachatele pro trestný čin apartheidu a diskriminace skupiny lidí, druhé pak na ministra vnitra Víta Rakušana pro trestný čin nepřekažení trestného činu a zbavení osobní svobody. Ministr se podle sociálních pracovníků rozhodl nekonat, byť mu byly i podle jeho mediálních prohlášení praktiky na hlavních nádražích dobře známy, a svou nečinností naopak tuto situaci nepřímo podporoval.
O problematice převážně romských uprchlíků z Ukrajiny, kteří přebývají na pražském Hlavním nádraží bez odpovídajících podmínek včetně malých dětí, které musí spát na zemi, jsme opakovaně psali.
Redakce eXtra.cz s žádostí o vyjádření kontaktovala samotného ministra Rakušana. Bohužel bez odpovědi.
Související články

Rakušan po smrti Lenky pod palbou nechutných vzkazů: Máte na rukou krev, píší mu lidé

Sebevražda Eliščiny maminky zasáhla Rakušana. Její smrti je mi líto. Je další obětí střelby na fakultě, řekl

Rakušan se tvrdě opřel do Filipa Turka: Je to nebezpečný člověk, tvrdí ministr. Diletant a zaprodanec, reaguje europoslanec

Rakušan si sype popel na hlavu: Natočil se v autě bez zapnutého pásu, lidé ho tvrdě kritizují
