Trendy
Výměna manželek 2024 Povodně 2024 Oktagon 61 Love Island 2024

Vláda chce zakázat příchutě u elektronických cigaret. Nedává to žádnou logiku, říká bývalý protidrogový koordinátor Vobořil

+ Další 2 fotografie

MInisterstvo zdravotnictví se chystá předložit zákaz příchutí u elektronických cigaret. Podle odborníků to však nedává smysl. Tvrdí totiž, že jsou mnohem škodlivější klasické cigarety a tento krok by zlikvidoval nejméně škodlivou alternativu kouření. "Měli bychom se snažit, aby byly nejméně atraktivní cigarety. Místo toho děláme vše pro to, aby byly nejméně atraktivní ty náhražky. To je celé postavené na hlavu," řekl k tomu v pořadu eXtra Host bývalý národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (ODS).


Ministerstvo zdravotnictví připravuje novelizaci vyhlášky, která by znamenala konec příchutím u elektronických cigaret. Návrh této podzákonné legislativní normy chce resort Vlastimila Válka (TOP 09) v pondělí 16. září předložit do meziresortního připomínkového řízení.

Proti této změně se ostře ohradily organizace věnující se drogové problematice a petici proti návrhu už podepsaly na internetu tisíce lidí. "Omezením příchutí náplní a jejich vzhledu fakticky zlikviduje tento segment zboží, který pravidelně využívá 11 procent populace v Česku, a výrazně vychýlí tržní prostředí ve prospěch výrobců klasických cigaret a nahřívaného tabáku," uvádí se v tiskové zprávě.

Ministerstvo svůj restriktivní plán vůči jednomu segmentu nikotinových výrobků zdůvodňuje tím, že atraktivní vzhled vapovacích přístrojů a široká nabídka chutí náplní lákají k užívání nikotinu mladistvé uživatele. Mezi nimi je pak podle argumentů resortu třikrát vyšší riziko přechodu na klasické cigarety než u zbytku jejich vrstevníků.

Jindřich Vobořil: Je to na hlavu

"Já dlouho upozorňuji na to, že třicet let to ministerstvo, které to mělo na starosti - mluvím o vymáhání zákazu prodeje pod 18 let -, nedělalo vůbec nic. Takže jsme začali tlačit na vymáhání tohoto zákona, ale pořád je to ještě slabé. Dokud se tohle nebude vymáhat, tak řeči o dětech považuji za zástupný problém. Ty děti jsou pouze rukojmí," uvedl k tomu bývalý národní protidrogový koordinátor a expert na drogovou problematiku Jindřich Vobořil (ODS) v pořadu eXtra Host.

"Celkem 11 % šestnáctiletých dětí kouří každý den. Děti vždy budou experimentovat. Jedna věc je, že jim to chceme neprodávat. Druhá věc je, jestli chceme generaci, která bude kouřit, ale nebudou to klasické cigarety. Třeba ve Švédsku kouří jen 5 % lidí, ostatní kouří Snus, což je výrazně méně rizikové. My říkáme, že něco jako svět bez drog a bez závislostí je holý nesmysl. To, co můžeme dělat, je minimalizace rizik," pokračoval Vobořil.

"Pokud z 11 % nebude 6 % kouřit, ale vapovat, tak je to harm reduction (snížení škodlivosti, pozn. red.). Pokud bude 11 % dál kouřit a dalších 5 % vapovat, tak je to selhávající politika. Měli bychom se snažit, aby byly nejméně atraktivní cigarety. Místo toho děláme vše pro to, aby byly nejméně atraktivní ty náhražky. To je celé postavené na hlavu," nebral si odborník servítky.

Elektronické cigarety jsou méně nebezpečné

Podle profesorky Evy Králíkové z 1. lékařské fakulty UK jsou elektronické cigarety o 95 procent méně rizikové než klasické cigarety, což vychází z porovnání toho, co vdechuje vapér a co kuřák. Podle ní nejde vapování srovnávat ani s užíváním nahřívaného tabáku.

„Ten obsahuje tabák a zahřívá se na mnohem vyšší teplotu, která už se přibližuje teplotě kouření a riziko se tak kouření cigaret výrazně přibližuje. Zahřívaný tabák v žádném případě nedoporučujeme, a pokud na něj naši pacienti přešli, v zásadě se shodují na tom, že zvýšili spotřebu a zbavují se hůř zahřívaného tabáku než předtím cigaret,“ argumentuje profesorka Králíková.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy