Vláda řekla, v kolik půjdeme do důchodu: Třicátníci až v 68 letech. Hrozí ohrožení zdraví, varují lékaři
Vláda Petra Fialy počítá s výrazným zvýšením věku odchodu do důchodu. Vyplývá to ze zjištění České televize na základě materiálu ministerstva práce a sociálních věcí. Čtyřicátníci by tak měli jít do důchodu v 67 letech a lidé staří 34 let a méně půjdou do penze v 68 letech. Podle některých lékařů to však není dobrý nápad. "Všude tam, kde lidé vykonávají fyzicky a psychicky náročnou práci, je udržení celoživotní práceschopnosti složité," uvedla pro Lidovky.cz lékařka Zdravotního ústavu v Ostravě Anna Šplíchalová.
Dnešní padesátníci půjdou do důchodu v 66 letech. Čtyřicátníci budou mít nárok na důchod v 67 letech a lidé staří 34 let a méně půjdou do penze v 68 letech. Zjistila to Česká televize z materiálu ministerstva práce a sociálních věcí dohodnutého na koaliční radě minulý týden. Nyní je věk pro odchod do penze pro muže a bezdětné ženy 64 let.
Očekávaná úspora při zvýšení důchodového věku do roku 2060 o dva roky se podle materiálu MPSV a výpočtu ČT pohybuje okolo jednoho procenta HDP, tedy 73 miliard Kč, u zvýšení o tři roky je to 1,5 procenta, tedy 109,5 miliardy Kč.
Do penze skoro před sedmdesátkou
V roce 2030 se má věk pro odchod do důchodu zastavit na 65 letech. Změny se nedotknou těch, kterým je nyní 57 a více. „Po roce 2030 začnou do penze chodit ty populačně silné ročníky. Myslím si, abychom udrželi slušné důchody, tak o tom musíme debatovat,“ řekl ČT ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Zatímco opoziční SPD návrh nepodporuje, hnutí ANO je připraveno o něm jednat.
Například muž, kterému je nyní 37 let, by měl jít do důchodu v 66 letech. Ještě později, v 68 letech, půjde do penze muž, kterému je nyní 26 let.
V interním materiálu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) navrhuje, aby i po roce 2030 rostl důchodový věk postupně. S každým ročníkem o necelé dva měsíce. Jurečka v současnosti nechtěl dokument navržený koaliční radě minulý týden komentovat. Zároveň dodal, že z náročných profesí by se odcházelo dřív bez sankcí. Takových lidí je asi půl milionu. Ženy s jedním dítětem nyní odchází do penze v 63 letech a osmi měsících a ženy se dvěma dětmi v 62 letech a osmi měsících.
Lékařka: V některých profesích to bude složité
Vládní návrh má však svá rizika. „Všude tam, kde lidé vykonávají fyzicky a psychicky náročnou práci, je udržení celoživotní práceschopnosti složité. Zvlášť pokud k tomu ještě fungují i ve směnném provozu a nakládají třeba s nebezpečnými chemickými látkami,“ upozornila pro Lidovky.cz lékařka Zdravotního ústavu v Ostravě Anna Šplíchalová.
Platí to podle ní například pro horníky, kovodělníky, zemědělce, dřevorubce nebo i dělníky ve strojírenské firmě. „Riziková je například práce ve výškách nebo naopak v hlubinných dolech. Pozor si musejí dávat i lidé, kteří nakládají s výbušninami či obsluhují různá řídicí centra velkých energetických zdrojů včetně jaderných a chemických provozů. Pokud by takový pracovník udělal chybu, mohla by vzniknout havárie, která by pak ohrozila nejenom zaměstnance daného provozu, ale i širší obyvatelstvo,“ varuje Šplíchalová
S rostoucím věkem by si podle ní měli dát pozor i řidiči, zvlášť pokud řídí prostředek hromadné dopravy. Zároveň varuje před rušením zdravotních prohlídek v zaměstnání, které by podle ní mohly budoucím zdravotním komplikacím předejít.
Související články

Jak předejít sebevraždě? Pomoci mohou varovné signály, říkají odborníci

Porazili jsme vysokou inflaci, bije se do prsou vláda. Spíš lidé začali šetřit a snížili poptávku, krotí vášně ekonom

Zeman se opřel do Fialovy vlády: Amatéři, prohlásil o ministrech a pogratuloval Okamurovi

Fialova vláda těsně před rozpadem kvůli Rakušanovi? Než začnou volby, bude pětikoalice rozhádaná, tvrdí experti
