Vladimir Putin otočil: Promluvil o konci války na Ukrajině, má to ale velký háček
Vladimir Putin ve čtvrtek oznámil, že je Rusko ochotné ukončit válku na Ukrajině. Mírová jednání by podle něj mohla proběhnout na Slovensku. S takovou nabídkou přišel v neděli slovenský premiér Robert Fico, který byl v Moskvě na pracovní návštěvě.
Ruský prezident Vladimir Putin přišel ve čtvrtek s překvapivým tvrzením. Na dotaz o vyhlídkách na ukončení války na Ukrajině v roce 2025 uvedl, že „usiluje o ukončení konfliktu“. Tato slova ovšem podmínil poznámkou, „že Rusko bude i nadále pokračovat v dosahování všech cílů speciální vojenské operace“, uvádí server Ukrajinská pravda.
„Samozřejmě vycházíme z toho, že vyřešíme všechny úkoly speciální vojenské operace. To je obecně úkol číslo jedna,“ řekl ruský vůdce.
Mírová jednání by podle Putina mohla proběhnout na Slovensku. Slovenský premiér Robert Fico mu totiž při své nedávné návštěvě Moskvy nabídl, že rád poskytne platformu ve své zemi k vedení jednání. „Nejsme proti, pokud k tomu dojde. Proč ne? Slovensko se k tomu staví neutrálně a i z našeho pohledu je neutrální země. To je pro nás přijatelná varianta,“ uvedl šéf Kremlu.
Putinova slova jsou pozitivním signálem
Situaci okomentoval slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár. Uvedl, že Slovensko dlouhodobě usiluje o mírové řešení konfliktu. Putinova slova jsou podle něj „pozitivním signálem“ pro ukončení války, uvádí agentura Reuters.
Hlavním cílem Ficovy cesty do Ruska byly dodávky zemního plynu. Slovensko odebírá plyn od ruské společnosti Gazprom. Ukrajina od začátku příštího roku nechce dovolit tranzit této ruské komodity přes své území, což Bratislava kritizuje.
Ficovu návštěvu Moskvy kritizoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle něj Ficův přístup k dodávkám plynu z Ruska naznačuje, že chce pomoci Putinovi získat peníze na válku proti Ukrajině a na oslabení Evropy.
Ficovu cestu kritizovala také slovenská opozice, která v souvislosti s ní mluvila o hanbě, zradě národních zájmů či o nebezpečí mezinárodní izolace Slovenska. Kritika na jeho adresu zazněla už v neděli i z České republiky, například od premiéra Petra Fialy (ODS) či od ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (nestr.). Kromě Slovenska udržuje kontakty s ruským vedením ze zemí EU jen Maďarsko.