Vládní plány odskáčou chudší domácnosti: Odborník řekl, co všechno by zdražilo po zvýšení DPH
Plán ministerstva financí na zvýšení sazeb DPH vyvolal emoce. Opozice vládu obvinila z cynismu. Podle daňového poradce Michaela Plevy by tento krok zatížil chudší domácnosti. „Lze očekávat negativní dopad na spotřebitelský koš, především pro nízkopříjmové skupiny, jako jsou například důchodci či rodiny s více dětmi, což by vláda za současné situace, kdy je míra inflace nejvyšší za posledních 20 let, neměla podporovat,“ uvádí pro eXtra.cz.
Ministerstvo financí podle zjištění České televize z minulého týdne plánuje zvýšení základní sazby DPH na 14 procent. Zároveň by místo současných tří zůstaly jen dvě sazby a druhá by byla ve výši 21 procent. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) údajně také navrhuje přesunout část služeb a zboží z nejnižší desetiprocentní do té nejvyšší jednadvacetiprocentní. To by se týkalo i základních produktů, jako je vodné a stočné, točené pivo nebo teplo.
Daňový poradce: Stravovací a ubytovací služby by zdražily
Stanjura později svůj návrh mírnil s tím, že ministerstvo financí pouze zpracovalo výpočty sledující, co by znamenaly pro státní rozpočet změny jednotlivých položek daně z přidané hodnoty (DPH). Návrh případných změn prý teprve vzejde z debaty koaličních stran. Přesto sklidil ostrou kritiku opozice, která mluvila ústy Karla Havlíčka (ANO) o „vrcholu cynismu“. Podle jeho stranické kolegyně Aleny Schillerové pak šlo o „zoufalý návrh plný absurdit“.
Návrh by podle daňového poradce Michaela Plevy z kanceláře Rödl & Partner přinesl potíže především těm, kteří už nyní těžce vycházejí s penězi. „Vláda v současné době čelí nelehké situaci, snaží se zalepit díry ve státním rozpočtu, nutno však říci, že poměrně nešťastně. Navrhované změny jsou často nesystémové a pouze s jediným cílem, najít další korunu do státního rozpočtu. Přestože lze obecně považovat snahu zjednodušit daňový systém za pozitivní, sjednocení první a druhé snížené sazby DPH na 14 procent však v tento okamžik nepovažuji za vhodné řešení,“ uvádí Pleva pro eXtra.cz.
Tento krok by podle něj mohl vést pouze ke zvýšení cen stravovacích a ubytovacích služeb, které v poslední době zažily významný nárůst. Stejně tak by změna pravděpodobně ovlivnila ceny léků a dalších komodit, na které byla historicky záměrně uvalena nižší sazba daně. „Lze proto očekávat negativní dopad na spotřebitelský koš, především pro nízkopříjmové skupiny, jako jsou například důchodci či rodiny s více dětmi, což by vláda za současné situace, kdy je míra inflace nejvyšší za posledních 20 let, neměla podporovat,“ pokračuje Pleva s tím, že naopak lze očekávat, že zboží a služby, současně zdaňované patnáctiprocentní DPH, by nezlevnily.
„Obchodníci by pouze realizovali vyšší marži na úkor státu. Ostatně jsme se o tom mohli přesvědčit v roce 2020, kdy byly stravovací služby a točené pivo přemístěny do druhé snížené sazby, na cenách v restauracích jsme to však nepocítili,“ dodává daňový poradce.