Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Voda, teplo i restaurace. Vláda si naběhla plánem na zvýšení DPH. Parodie a vrchol cynismu, zuří opozice

Zvýšení DPH: Vláda si naběhla plánem, který by zdražil základní komodity
Zdroj: profimedia
Předchozí Další
návrh

Ministerstvo financí podle zjištění České televize plánuje zvýšení základní sazby DPH na 14 procent. Zároveň by místo současných tří zůstaly jen dvě sazby a druhá by byla ve výši 21 procent. To však není vše. Ministr financí Zbyněk Stanjura údajně navrhuje přesunout část služeb a zboží z nejnižší desetiprocentní do té nejvyšší 21procentní. To by se týkalo i základních produktů, jako je vodné a stočné, točené pivo nebo teplo. Opozice plán cupuje na padrť. Nadšeni nejsou ani ekonomové, podle kterých by to mohlo ještě více zvednout inflaci.

Ministerstvo financí vzbudilo poprask svým návrhem reformy daně z přidané hodnoty (DPH). V rámci ní by zůstaly dvě sazby místo nynějších tří. Základní by měla být ve stejné výši 21 procent a jedna snížená 14 procent. Nahradit by měly současné sazby ve výši 21, 15 a deset procent.

V pondělí o tom informovala Česká televize (ČT). Podle ní ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zároveň navrhuje přesunout část služeb a zboží z nejnižší desetiprocentní do té nejvyšší 21procentní. Šlo by třeba o vodné a stočné, točené pivo nebo vstupenky na sportovní a kulturní akce. Návrh by zvýšil příjmy státu zhruba o 24 miliard korun ročně.

Reforma DPH je součástí vládního plánu snížit v příštím roce schodek státního rozpočtu minimálně o 70 miliard korun. Koaliční partneři chtějí o sazbách i přesunech DPH ještě jednat, sněmovní opozice je zásadně proti. "Expertní návrh ministerstva financí jsme poslali všem vládním stranám a v nejbližších dnech nás čeká debata," řekl ČT Stanjura.

Fiala: Nejde o finální návrh

V úterý už Stanjura svůj návrh mírnil s tím, že ministerstvo financí pouze zpracovalo výpočty, sledující, co by znamenaly pro státní rozpočet změny jednotlivých položek daně z přidané hodnoty (DPH). Návrh případných změn prý teprve vzejde z debaty koaličních stran.

Stejně tak se vyjádřil i premiér Petr Fiala (ODS). "Nelze dělat seriózní závěry z uniklých interních pracovních podkladů, jež jsou zveřejňovány bez patřičného kontextu a vysvětlení. Je to podobná situace jako před nedávnem v případě změn věku odchodu do důchodu," uvedl na Twitteru s tím, že finální návrhy z expertních a politických debat na téma snížení schodku státního rozpočtu sdělí jménem vlády osobně zhruba za měsíc

V návrhu na přesun do vyšší sazby jsou podle informací ČT například služby, které kvůli covidu a zavedení EET v roce 2020 do nejnižší sazby přesunula vláda Andreje Babiše (ANO). Ta tehdy snížila z 15 na deset procent daň u stravování, ubytování nebo sportovních akcí. Z 21 procent pak do nejnižší sazby přesunula zdanění točeného piva nebo práci kadeřníků.

Havlíček: Vrchol cynismu

Ministerstvo financí podle ČT plánuje přesun z deseti procent na 21 procent například u ubytovacích služeb, vodného a stočného, tepla, opravy obuvi, kožených výrobků a kol a také u sportovních a kulturních akcí. Zvýšit DPH z deseti na 14 procent chce ministerstvo například u léků, veřejné dopravy, stravovacích služeb, knih, novin a časopisů a bezlepkových výrobků. Naopak snížit DPH z 15 na 14 procent navrhuje u potravin a nealkoholických nápojů, zdravotnických pomůcek, stavebních prací či dětských sedaček, uvedla ČT.

O návrhu nyní budou vládní strany jednat, například Piráti chtějí diskutovat o ubytovacích službách, v případě přesunu do nejvyšší sazby by se to totiž dotklo i studentů ubytovaných na kolejích, řekl ČT předseda sněmovního klubu Pirátů Jakub Michálek. Stanjura by rád návrh změny DPH předložil Sněmovně v červnu, poslanci by o něm definitivně mohli hlasovat na podzim, uvedla ČT.

Návrh ihned zkritizovala opozice. Podle předsedy SPD Tomia Okamury je potřeba hledat úspory zejména ve výdajích státního rozpočtu. Vláda potvrzuje, že nemá žádnou vizi, a testuje, co lidé snesou, míní první místopředseda ANO Karel Havlíček. Podle bývalé šéfky státní kasy Aleny Schillerové (ANO) se jedná o nejhůře zvolenou cestu, která podpoří inflaci a poškodí nejzranitelnější. Politici to uvedli na dotaz ČTK.

"Je to parodie na hospodářskou politiku. Vláda potvrzuje, že nemá žádnou vizi, ekonomiku řídí účetním způsobem, testuje, co lidé snesou, bez vyhodnocení dlouhodobých dopadů," uvedl Havlíček. Kritizoval, že vládní poslanci zrušili elektronickou evidenci tržeb (EET) a chybějící zdroje řeší tím, že za stejné služby daně zvýší. "To, že ve stejné době chce snížit vybraným subjektům daně z hazardu a zvýšit DPH za vodné a stočné, považuji za vrchol cynismu," dodal bývalý ministr průmyslu a obchodu a dopravy v narážce na to, že Stanjura chtěl současně snížit daně na hazard.

Stanjura podle Okamury navzdory předvolebním slibům oznámil, že vláda všem lidem plošně zdraží léky, vodné a stočné, veřejnou dopravu, stravovací služby či teplo. "Hnutí SPD je dlouhodobě proti zvyšování daní našim firmám a občanům a s tímto návrhem zásadně nesouhlasíme," uvedl. Dodal, že je potřeba hledat úspory zejména na výdajích státního rozpočtu. "Pro Ukrajince vláda jen za poslední rok utratila i na dluh přes 50 miliard korun, ale naše občany nadále sdírá z kůže?" doplnil Okamura.

Podle Schillerové jen zvýšení DPH na vodné, stočné a teplo na 21 procent znamená, že si čtyřčlenná rodina ročně připlatí 3000 až 4000 korun. "Tento brutální zásah do peněženek všech domácností přichází v době nejrychlejšího zdražování bydlení a největšího poklesu reálných mezd v historii ČR. Je to trestuhodný důsledek neschopnosti vlády realizovat jakékoli úspory na výdajové straně a zbavení se či nevyužívání fungujících nástrojů na řádný výběr stávajících daní," poznamenala šéfka poslaneckého klubu ANO.

Ekonomové: Může to zvýšit inflaci

Z návrhu nejsou nadšeni ani analytici a ekonomové. Sjednocení snížených sazeb daně z přidané hodnoty (DPH) na 14 procentech a přesun části položek do základní sazby 21 procent by podle nich mohlo jednorázově zvýšit inflaci o půl až jeden procentní bod.

"Nemyslím si, že by symbolické snížení dolní sazby o jeden procentní bod někdo zaznamenal v nižších cenách, avšak přesun některých položek z desetiprocentní sazby do základní už poznat bude. Ale samozřejmě zboží a služeb v současné desetiprocentní sazbě rozhodně není málo, takže na cenách bude taková změna vidět docela dobře i v případě přesunu do 14procentní sazby," uvedl pro ČTK hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. "Celkově může být inflační efekt přesunů mezi sazbami přes půl procentního bodu," dodal.

Hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil upozornil, že čistě ekonomicky působí růst daní protiinflačně, protože se do ekonomiky dostává méně peněz. "Cenovky konkrétního zboží dotčeného zvýšením DPH by sice v momentě účinnosti těchto změn narostly, ovšem z širšího pohledu by se inflační tlaky naopak snížily. Očekával bych tedy nárůst celkové inflace o méně než jeden procentní bod v momentě účinnosti, ale o to rychlejší následný pokles," uvedl.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy