Jsou vojáci NATO na Ukrajině? Podle analytika je to nevyhnutelné, už teď tam prý někteří úřadují
Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski vzbudil rozruch, když oznámil, že vojáci Severoatlantické aliance (NATO) už jsou na Ukrajině. „Chci poděkovat dotyčným zemím, že na sebe berou toto riziko. Ony dobře vědí, které myslím,“ řekl podle Bildu ministr při příležitosti pětadvacátého výročí vstupu Polska do NATO. "To prohlášení ministra Sikorského je však podle mě takový balónek, vypuštěný směrem k Rusům," komentoval jeho slova pro eXtra.cz analytik Jiří Vojáček.
NATO dlouhodobě podporuje Ukrajinu, která se už přes dva roky brání po napadení ze strany sousedního Ruska. Až dosud byla otázka případného nasazení vojáků aliance naprosté tabu. To nyní porušil polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski. V rozhovoru pro německý list Bild připustil, že vojáci NATO už jsou na Ukrajině.
„Chci poděkovat dotyčným zemím, že na sebe berou toto riziko. Ony dobře vědí, které myslím,“ řekl Sikorski při příležitosti pětadvacátého výročí vstupu Polska do NATO. „Oceňuji iniciativu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, protože teď je to o tom, že (ruský prezident Vladimir) Putin má strach, nikoli že my máme strach z Putina,“ dodal polský ministr zahraničí k návrhům francouzského prezidenta na větší zapojení NATO na Ukrajině.
Jiří Vojáček: Sikorski mluvil o instruktorech, jde o pokusný balónek
Jak moc je dobré slova polského ministra brát vážně? A chystá se opravdu zapojení vojáků NATO na Ukrajině? "Určitě jde o instruktory, ale zároveň bych předpokládal, že účastníci těch zahraničních legionů budou členové speciálních jednotek těch zemí, Poláci v první řadě. To prohlášení ministra Sikorského je však podle mě takový balónek, vypuštěný směrem k Rusům," komentuje zmíněné výroky pro eXtra.cz analytik Jiří Vojáček.
Podle něj se za poslední dobu změnil celý narativ. Dřív bylo nemyslitelné vůbec se bavit o vojskách NATO na Ukrajině, teď se o tom mluví naprosto otevřeně. "Je to podle mého nějaká strategie, jak ospravedlnit oficiální přesun části vojáků NATO na Ukrajinu do poradenských nebo servisních pozic. Příklad: přistanou tam F-16 a řekne se, že s nimi jde na Ukrajinu servisní tým ze společnosti Lockheed, resp. z nějakého západního letectva. A celé se to podle mého názoru dělá s tím vědomím, že se pak nutně v jednu chvíli dostaneme do bodu, kdy tam zahyne první voják NATO v aktivní službě. A pak ta válka má potenciál se významně změnit," vysvětluje Vojáček.
Změnou má na mysli to, že by se po nasazení aliančních vojáků Rusové zalekli. "Pak by to obě strany mohlo dovést k jednacímu stolu," myslí si analytik.
Trump vyhrožuje zastavením peněz Ukrajině
Ukrajinskou obranu však může naopak narušit postoj Spojených států, které stále neuvolnily připravenou finanční pomoc. Kandidát na prezidenta Donald Trump navíc v rozhovoru s maďarským premiérem Viktorem Orbánem sdělil, že Ukrajině "nedá ani cent".
"Já dlouhodobě razím tezi, že je to jen předvolební boj a že po volbách bude všechno jinak. Jistě se k tomu nebude Trump hlásit tak jako Biden, ale na Ukrajinu budou Američané stále posílat velkou pomoc, protože je to zkrátka v jejich národním zájmu. A to ví určitě i Trump, a jestli to neví, tak mu to po zvolení jeho okolí vysvětlí," uklidňuje Vojáček.