Volby do Evropského parlamentu přehledně: Do kdy můžete volit a kdy budou známy výsledky
Volby do Evropského parlamentu jsou tu. Občané si po pěti letech vyberou své zástupce, kteří je budou reprezentovat na jednáních v Bruselu a Štrasburku. Jako i v jiných volbách mohou lidé volit během pátku a soboty. Některé věci jsou ale jiné. Kdy se dozvíme výsledky a kolik lidí můžete kroužkovat? Na to se zaměřila redakce eXtra.cz.
Češi dnes začali rozhodovat o tom, kdo je příštích pět let bude zastupovat v Evropském parlamentu. Na výběr mají 30 kandidujících stran, hnutí nebo jejich koalic. Pojďte si s námi zodpovědět některé často kladené otázky ohledně těchto voleb.
Kdy jsou otevřené volební místnosti a kdy bude znám výsledek
Lidé budou moci hlasovat ve zhruba 14 800 volebních místnostech jen na území České republiky. V zahraničí u těchto voleb hlasovat nelze. V pátek jsou volební místnosti otevřeny od 14:00 do 22:00, po noční pauze pak v sobotu od 08:00 do 14:00.
Výsledky budou s ohledem na celounijní charakter voleb oznámeny až v neděli ve 23:00, kdy se uzavřou poslední volební místnosti v dalších státech EU. Některé země jako Nizozemsko nebo Belgie však tuto dohodu nedodržují a nejspíš výsledky oznámí dříve.
Kolik lidí mohu na volebním lístku zakroužkovat
Udělit lze pouze dva preferenční hlasy. V případě, že hlasující udělí více než dva preferenční hlasy, nebude se počítat žádný. Místo toho se hlas započítá pro celou kandidátku tak, jako by na ní nebyl jediný kroužek.
Pokud někdo dostane přednostní hlas od pěti procent voličů své strany, jde na první místo kandidátky. Když je takových kandidátů více, seřadí se podle počtu přednostních hlasů a až poté následují zbývající kandidáti podle původního pořadí na kandidátce.
Pokud kroužkovat nechcete, nemusíte a můžete do urny vhodit pouze vybraný hlasovací lístek. Kroužkování však může výsledkem zahýbat. V minulých volbách se to povedlo Alexandru Vondrovi, který na kandidátce ODS poskočil díky preferenčním hlasům z patnáctého místa kandidátky strany až na druhé.
Co Evropský parlament rozhoduje
Lidé svými hlasy ovlivní nejen výběr nového předsedy Evropské komise, ale také podobu budoucích evropských předpisů, které se promítnou do českých zákonů. Evropský parlament rozhoduje také v otázkách mezinárodních dohod nebo o rozšiřování EU a o přistoupení nových států k EU.
Kolik musí mít strana procent, aby se do Evropského parlamentu dostala
Zde platí stejné pravidlo jako u voleb do Poslanecké sněmovny. Strana nebo hnutí musí získat pět procent aby překročila práh pro zvolení do Evropského parlamentu. Politické strany, politická hnutí nebo koalice, které ve volbách do Evropského parlamentu získají alespoň 1 % hlasů, pak dostanou 30 Kč za každý hlas. Češi si v těchto volbách vybírají celkem 21 europoslanců.
Kdo může volit a být zvolen
K volbám mohou přijít všichni občané ČR starší 18 let (věkové hranice je třeba dosáhnout alespoň druhý den voleb), kterým není nijak omezena svéprávnost.
Oproti jiným volbám se těchto voleb mohou zúčastnit i cizinci, kteří jsou zároveň občané některé z členských zemí EU a kteří mají v České republice trvalý nebo přechodný pobyt.
Kandidátům musí být alespoň 21 let. Samozřejmostí je české občanství či pobyt v ČR. Kandidovat nelze při omezení svéprávnosti, nebo pokud vám vzala právo kandidovat jiná země, jejímž občanem jste.