Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Volby očima politologa: Nerudová si debatou s Turkem uškodila a voliči vytrestali vládu

Danuše Nerudová si debatou s Filipem Turkem uškodila, míní politolog Lukáš Jelínek
Zdroj: Se souhlasem CNN Prima News/Koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 18 fotografií
eurovolby

Výsledek voleb do Evropského parlamentu byl pro mnohé překvapivý. "Každé volby jsou jakýmsi referendem o vládě a v tomto případě si myslím, že si vládní strany ještě mohou děkovat za to, jaký výsledek dohromady udělaly, zejména koalice SPOLU, protože tu předvolební kampaň podcenily," komentuje pro eXtra.cz politolog Lukáš Jelínek. Toho nejvíce překvapil úspěch Motoristů sobě v čele s Filipem Turkem. Podle něj mu pomohl i duel s Danuší Nerudovou.

Co zapříčinilo výsledky voleb do Evropského parlamentu? A co z nich lze vyvozovat? Na to se redakce eXtra.cz zeptala politologa Lukáše Jelínka.

"Dobrá zpráva z těch voleb je na Česko nezvykle vysoká volební účast, která ukazuje, že se více než v minulosti zajímáme o evropská témata a že si uvědomujeme význam toho, co se odehrává v Evropské unii," začíná Jelínek pozitivně.

"Na druhou stranu je vidět, že mnohem víc voličů se staví k tomu kriticky a podpořili především opoziční strany, které se snaží v lepším případě tu Evropskou unii výrazně změnit a v horším případě rovnou zbořit. Potom bude hodně záležet na tom, jak se budou ti noví europoslanci chovat a jak budou nacházet nějaké partnery a spojence a jestli se nakonec nespokojí jen s teplým dobře placeným křeslem evropského poslance," pokračuje.

Lukáš Jelínek: Vládní strany mohly dopadnout ještě mnohem hůře

Podle něj se voliči rozhodli především vytrestat vládní strany. "Každé volby jsou jakýmsi referendem o vládě a v tomto případě si myslím, že si vládní strany ještě mohou děkovat za to, jaký výsledek dohromady udělaly, zejména koalice SPOLU, protože tu předvolební kampaň podcenily. Na koalici SPOLU bylo vidět, že se ty volby snaží spíše přetrpět, protože byla v evropských otázkách dost nekonzistentní," myslí si Jelínek.

Vládě tu podle něj vyrůstá opozice nejen v hnutí ANO nebo SPD, ale i v nových stranách, které mohou být pro voliče atraktivní. "To může souviset s tím, jakou politiku dělá vláda, co zanedbává, jakým způsobem kličkuje ve zdravotnictví, ve školství, jak nepopulární penzijní reformu chystá, jak ODS hovoří o výpovědi bez udání důvodu... To všechno se té vládní koalici v těch volebních výsledcích sečetlo," říká politolog.

Doporučené video: Filip Turek v pořadu eXtra Host:

"Překvapil mě vysoký zisk hned dvou nových protestních formací. To, že vždycky uspějí nějací radikálové v evropských volbách, tak na to jsme si zvykli, ale dva mandáty pro Přísahu s Motoristy a pro Stačilo! jsou pro mne překvapením. Součet těch hlasů pro Přísahu s Motoristy a Stačilo! dává dohromady takřka stejný počet hlasů, jaký získala tříčlenná koalice SPOLU, a to je pro tu vládu varovné," odpovídá Jelínek na otázku, zdali byl v těchto volbách z něčeho překvapen.

"Jestli si vláda myslela, že tady nějaké radikální strany se budou pohybovat někde kolem pěti procent a tím to skončí, tak se ukazuje, že ne a že ta emotivnost těch evropských témat byla natolik vysoká, aby k volbám přilákala, a ta politická nespokojenost je tak výrazná, že dokáže uživit i víc opozičních stran než jenom dvě," dodává k naštvanosti lidí na vládu.

Filip Turek lákal i na svůj vzhled, myslí si politolog

Čím si pak Jelínek vysvětluje úspěch Filipa Turka a jeho hnutí Motoristé sobě? "Asi je to dáno kombinací několika věcí. Jednak toho, že jsme národ motoristů a to téma spalovacích motorů ve veřejném mínění rezonovalo víc, než bych třeba před rokem očekával. Voliči se nejraději vyjadřují o takových věcech, které jsou jim blízké a nejsou nějak abstraktní, tak toto je téma, které si doslova žádalo o nějaké politické uchopení," uvádí odborník na politické dění.

A k Turkovi uvádí ještě další možné důvody jeho úspěchu: "Vzpomínka spousty lidí na něj jako automobilového závodníka a jeho sebevědomé a razantní vystupování, které mohlo být také pro část voličů atraktivní. Navíc se ukázalo, že má celkem slušnou podporu i mezi mladými voliči. Teoreticky ženy mohly ocenit jeho zjev," říká Jelínek.

Podle něj Turkovi napomohl i duel s Danuší Nerudovou. "V okamžiku, kdy i taková paní Nerudová ve své kampani se rozhodla z něj udělat svého hlavního protivníka, ačkoliv by člověk očekával, že se bude přetahovat o voliče s jinými stranami, tak tím z něj udělala výraznou politickou osobnost a to mu mohlo také docela pomoci," myslí si.

Piráti se zabývali spíše sami sebou

Jelínek se vyjádřil také k neúspěchu Pirátské strany. "Očekávalo se, že Piráti budou se Starosty nejvíc soupeřit o ty výrazně proevropské voliče. Nakonec ani v součtu až takové množství proevropských voličů k sobě nepřitáhli. Buďto proto, že jich ubývá, anebo proto, že i ti výrazně proevropští voliči volili raději koalici SPOLU, aby se účastnili té mobilizace, kterou Petr Fiala spustil proti Andreji Babišovi," vysvětluje politolog.

"Další věc je, že než aby pracovali na nějaké srozumitelné kampani, se spíš soustředili na soutěžení sami mezi sebou. Ty stranické špičky podpořily masivně Mikuláše Ferjenčíka, ačkoliv předtím ta strana sestavila celkem normální kandidátku. To vypovídá o špatné atmosféře uvnitř Pirátů a toho si všimli i voliči," dodává Jelínek.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy