Volodymyr Zelenskyj v USA? Pořádný úspěch, vybojoval další podporu, tvrdí pro eXtra.cz exšéf české diplomacie Petříček
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (44) ve středu "na otočku" navštívil Spojené státy, jednal s americkým prezidentem a měl projev s velkým potleskem v americkém Kongresu. Podle bývalého ministra zahraničí za ČSSD Tomáše Petříčka (41) se cesta povedla. „Dostalo se mu velké podpory, měl úspěch,“ řekl eXtra.cz.
„Přijet tam v situaci, kdy ví, že je po amerických doplňovacích volbách do Kongresu uprostřed mandátu prezidenta a mění se nálada, bylo rozumné. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odjíždí zpátky na Ukrajinu s dobrými výsledky. Spojené státy jeho zemi dodají významný prvek protivzdušné obrany Patriot, to může vnímat jako velký úspěch,“ podotýká pro eXtra.cz bývalý ministr zahraničí a někdejší místopředseda sociálních demokratů Tomáš Petříček.
„Byl to ale i krok americké administrativy k dalšímu vyjednávání uvnitř USA o podpoře Ukrajiny. Od části republikánů zaznívají výzvy k mírnějšímu postupu, omezení pomoci, pokud třeba spojenci nedorovnají to, co dávají Američané. I prezident Zelenskyj si byl vědom, jak je klíčové, aby Spojené státy v tuto chvíli pokračovaly v pomoci. I s ohledem na to, že pozice administrativy Joea Bidena bude poněkud obtížnější,“ myslí si bývalá hlava české diplomacie, která získávala uznání i z opačné části politického spektra.
Familiární gesto
Některé diskutující na sociálních sítích překvapilo, když Biden vzal při státní návštěvě (informovali jsme zde) svůj menší ukrajinský protějšek familiárně kolem ramen.
„Chování Bidena k Zelenskému bylo přátelské, obsahovalo jakousi teatrálnost a kontaktnost, to je ale pro Američany typické a pro nás stále ještě neobvyklé. Bylo to gesto blízkého vztahu obou politiků. Byla tam vidět snaha ukázat veřejnosti, že si se Zelenským jako s člověkem rozumějí. Američané jsou klíčovým partnerem. Nebýt jejich masivní a rychlé pomoci v podobě dodávek vojenské techniky, situace by pro Ukrajinu byla mnohem složitější, to si řekněme na rovinu. A Zelenskyj si to také uvědomuje,“ pokračuje znalec zahraniční politiky.
„Důležité je poselství, které říká prezident Zelenskyj: správně upozorňuje na to, že co se u nich děje, je naprosté porušení jakýchkoli mezinárodních pravidel, vztahů mezi státy. Příště se to může stát někomu dalšímu. Pokud si to neuvědomíme a demokratické státy se nepostaví jasné agresi, jenom to povzbudí budoucí agresory, aby svých cílů dosahovali i v budoucnu vojenskou cestou,“ varuje Petříček.
Aplaus vestoje
Na bývalého šéfa ministerstva cesta působila jako mimořádná událost. „Málokterý státník dostane aplaus vestoje v americkém Kongresu. Cesta byla celkově úspěšná. Jak z pohledu prezidenta Zelenského, když ze Spojených států odjíždí s jasným vyjádřením pokračování vojenské podpory a konkrétním příslibem v podobě dodávek kritické techniky pro protivzdušnou obranu, kterou Ukrajina nyní opravdu potřebuje, tak i z pohledu Spojených států je to jasné gesto a potvrzení jejich vůdčí role v podpoře Ukrajiny a zastavení ruské agrese, které čelíme,“ myslí si bývalý špičkový politik.
„Ukazuje se, že spolupráce Západu funguje stále, a to navzdory domácím problémům, kterým všichni čelíme. Stále se držíme. Už v neděli v televizi jsem říkal, že nesmíme zapomínat na to, že diktátoři většinou vleklé války prohrávají. Demokracie se většinou nakonec vzedme k mnohem většímu odporu než totalitní režimy,“ dodal pro eXtra.cz Tomáš Petříček.