Vrací se zelená kometa, kterou naposledy viděli neandertálci: Bude vidět pouhým okem
Začátek nového roku přeje zajímavým jevům na noční obloze. Po meteorickém roji Kvadrantidy je tu další nebeská podívaná - jasná kometa s označením C/2022 E3 (ZTF), která nám bude dělat společnost v následujících týdnech. Jak uvádí web astro.cz, nejvyšší jasnosti by měla dosahovat na přelomu ledna a února. Je to vzácná návštěva, neboť naposledy ji bylo možné pozorovat v době, kdy po zemském povrchu chodili ještě neandertálci.
Komety můžeme pozorovat v průběhu celého roku, ne všechny si však zaslouží takovou pozornost jako jasná kometa s označením C/2022 E3 (ZTF). Naposledy byla ze Země pozorovatelná před necelými 50 tisíci lety a jejími obdivovateli tak mohli být i neandertálci.
Jedna z nejjasnějších komet poslední doby
Jak uvádí web Severočeské hvězdárny a planetária v Teplicích, nejblíže ke Slunci je v těchto dnech, jde o vzdálenost 166 milionů kilometrů. Nejblíže k Zemi pak má být na přelomu ledna a února. Dne 2. února to bude pouhých 45 milionů kilometrů, a to bude chvíle, kdy by měla dosáhnout na obloze své nejvyšší jasnosti.
V první polovině ledna je viditelná obyčejným triedrem nebo malým hvězdářským dalekohledem. V ranních hodinách je možné ji pozorovat nad východním obzorem. Je ideální být dále od umělého osvětlení.
Viditelná pouhým okem
Pozorování v posledních dnech rušil Měsíc, který byl 7. ledna v úplňku. Situace se však postupně zlepšuje. Předpokládá se, že kolem 20. ledna bude možné kometu pozorovat pouhým okem bez použití dalekohledu jako slabou rozmazanou hvězdu v souhvězdí Draka. Úspěšnost pozorování bude záviset na míře světelného znečištění a oblačnosti.
Až do konce ledna by měla postupně zjasňovat a 30. ledna by měla být viditelná v blízkosti Polárky v souhvězdí Malého medvěda, takže by ji na obloze měli najít i méně zkušení pozorovatelé. V tomto období nebude kometa vůbec zapadat za obzor.
Putování po noční obloze
V polovině února se bude nacházet v blízkosti planety Mars, její jasnost však bude už pozvolna klesat a pouhým okem už viditelná pravděpodobně nebude.
Chcete-li se podívat, kde se kometa aktuálně nachází, můžete si vygenerovat její polohu na webu heavens-above.com.
Jak uvádí web astro.cz, kometa byla objevena na začátku března 2022 díky širokoúhlé průzkumné kameře Zwicky Transient Facility na observatoři Palomar v Kalifornii. Vědci si nejdříve mysleli, že se jedná o asteroid. Její oběžná dráha zasahuje až do vnějších oblastí naší sluneční soustavy, což je také důvod, proč jí návrat trval takovou dobu.
Související články

Putinova hlásná trouba Solovjov poslal Britům ostrý vzkaz: Zabijeme vás všechny

Smrtelná nehoda na D2 před Brnem: Fatální srážku nepřežili tři lidé včetně dítěte

Macecha roky nechutně mučila malého chlapce, dostala jen podmínku. Nad verdiktem se zhrozil i Nejvyšší soud

K Zemi se řítí asteroid velký jako fotbalové hřiště: Vědci řekli, kam případně dopadne
