Útok Trumpa na Bílý dům, Putinova formalita i další rozhodování pro Čechy: Velký přehled letošních voleb u nás i ve světě
Rok 2024 bude bohatý i na všemožná volební klání u nás i v zahraničí. Češi budou volit nové poslance Evropského parlamentu a na podzim i do krajů a třetiny Senátu. V zahraničí se nejvýznamnější souboj odehraje o Bílý dům, kde se pokusí vrátit do křesla prezidenta Spojených států Donald Trump.
Česko čekají v roce 2024 hned dvoje důležité volby. V červnu budou voliči v zemích EU včetně ČR vybírat členy Evropského parlamentu. Rozhodnou o obsazení 720 křesel, na Česko připadá 21 mandátů.
V září se pak budou v Česku konat volby do zastupitelstev krajů a do třetiny Senátu. Volby budou pro strany zkouškou před rokem 2025, na který připadá řádný termín příštích voleb do Poslanecké sněmovny. Andrej Babiš už avizoval, že z obou volebních klání plánuje udělat referendum o vládě Petra Fialy.
Zahálet ale nebudou ani v zahraničí, kde proběhne hned několik významných voleb. Ty nejvýznamnější se budou zřejmě konat v USA, kde se kandidáti utkají o post nejvyšší, tedy prezidentský. Kromě toho se bude volit i Sněmovna reprezentantů, část Senátu a guvernéři jednotlivých států.
Konec Čaputové a možný návrat Trumpa
Předpokládá se, že svůj post bude chtít obhájit současný prezident Joe Biden. Jeho nejvýznamnějším vyzývatelem bude podle všeho bývalý kontroverzní prezident USA Donald Trump. Takzvané primárky, kde se vybírají kandidáti v jednotlivých stranách, začnou už v únoru. Samotná volba se pak bude konat 5. listopadu.
Vybírat prezidenta budou také naši sousedé na Slovensku. Současná prezidentka Zuzana Čaputová už oznámila, že se o post znovu ucházet nebude. Spekuluje se, že to zkusí současný předseda parlamentu a expremiér Peter Pellegrini.
Už v březnu se budou konat prezidentské volby rovněž v Rusku, které před dvěma lety napadlo sousední Ukrajinu. Současný prezident Vladimir Putin má moc pevně v rukou a nepředpokládá se, že by ho kdokoli porazil i vzhledem k tomu, že jeho nejvýraznější oponenti jsou za mřížemi, nebo v exilu.
„Mluvit o prezidentských volbách v Rusku není příliš relevantní. Nezáleží totiž tolik na výsledku, protože ten bude takový, jaký si rozmyslí systém, ale podstatné je, kolik úsilí bude muset vložit vláda do toho kýženého výsledku. Kolik bude muset slíbit bonusů, o kolik se zaváže zvýšit důchody a ke kolika nekalostem se budou muset uchýlit,“ komentoval tamní situaci před nedávnem v rozhovoru pro iROZHLAS.cz britský historik a politolog Mark Galeotti.
Jak to bude na Ukrajině?
Původně se prezidentské volby na Ukrajině měly konat rovněž v březnu, ale stále není jasné, jestli nedojde k jejich odložení. V důsledku ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022 navíc ukrajinská vláda zavedla stanné právo, což průběh voleb komplikuje. Pokud by se konaly, předpokládá se, že obhajovat svůj post bude současný prezident Volodymyr Zelenskyj, kterému v poslední době ztěžuje pozici nevydařená protiofenzíva a konflikty s velením armády.