Vražda učitele ve Francii na „den džihádu“. Muslimové po celém světě vyjadřují podporu Palestině, pálí vlajky Izraele
Útočník ve střední škole v Arrasu na severu Francie v pátek nožem zabil učitele a další lidi zranil, informují francouzská média. Ministr vnitra Gérald Darmanin na síti X oznámil, že „pachatele policie zadržela“. Motiv útoku je zatím neznámý, stanice BFM TV s odvoláním na nejmenovaný zdroj tvrdí, že útočník křičel „Alláhu akbar“ (arabsky Bůh je velký). Úřady tuto informaci zatím nepotvrdily. Arras leží v severofrancouzském departementu Pas-de-Calais nedaleko hranic s Belgií.
S odvoláním na policejní zdroj BFM TV uvádí, že podezřelému muži je kolem 20 let a jde o bývalého studenta školy. Policie vyslýchá také bratra podezřelého. AFP s odkazem na zhlédnutý policejní spis uvádí, že pachatel je čečenského původu a že případem se začala zabývat Francouzská protiteroristická prokuratura (PNAT).
Attaque au couteau au lycée Gambetta à Arras (62) : un enseignant égorgé, un autre poignardé, plusieurs autres blessés ; l’auteur qui a crié « Allah Akbar », neutralisé, son frère interpellé (Màj : Tous deux seraient d’origine Tchéchène) https://t.co/POtdFyyhyY pic.twitter.com/BXMgjQFDvM
— Fdesouche.com est une revue de presse (@F_Desouche) October 13, 2023
Na místo kolem půl jedné podle agentury Reuters vyrazil francouzský prezident Emmanuel Macron. V parlamentu mezitím soustrast „rodinám, školské obci i národu“ vyjádřil Jean-Noël Barrot, vládní náměstek pro telekomunikace a přechod na digitální technologie. Barrot také vzdal „hold hrdinství těch, kteří podle všeho chtěli sami zasáhnout, aby zabránili tragédii“.
Tisíce demonstrantů vyjadřují podporu Hamásu
Devatenáctiletý student Samuel, který se v době útoku nacházel v jiné budově školního komplexu, krátce před 13:00 novinářům popsal, že varovný poplach se na škole rozezněl kolem 11:10. Studenti se v souladu s instrukcemi s učiteli zavřeli ve třídách a v tělocvičně.
S Libération hovořili také žáci, kteří byli přímými svědky útoku. „Odcházeli jsme ze třídy do jídelny, když jsme viděli, jak chlap se dvěma noži napadá učitele, ten na sobě měl krev. Snažil se ho uklidnit a chránit nás. Řekl nám, ať odejdeme, moc jsme tomu nerozuměli, ale běželi jsme pryč,“ uvedl jeden z nich.
Na pozadí brutálních útoků teroristické skupiny Hamás na území Izraele se během pátku konají po celém světě masové protiizraelské protesty. Jak dříve informovalo eXtra.cz, v rámci „Dne džihádu“ vyzval muslimy k demonstracím Cháled Mešál, bývalý vůdce Hamásu. „V pátek vyrazte na náměstí a do ulic arabského a islámského světa,“ prohlásil během týdne Mešál, který nyní vede kancelář Hamásu v diaspoře.
Na náměstí Tahrír v Bagdádu se v pátek shromáždily tisíce demonstrantů, aby tito přívrženci vyjádřili podporu Hamásu. Izraelská vlajka byla na tomto shromáždění zapálena – palestinské a irácké vlajky byly položeny na zem na znamení solidarity, informuje britský list Daily Mail.
Židovské školy pod zámkem
V japonské metropoli Tokiu došlo k potyčkám mezi protestujícími a policií před izraelským velvyslanectvím. Na záběrech z místa je vidět, jak muslimské skupiny protestují proti Izraeli, zatímco proizraelské skupiny pokojně zpívají v hebrejštině. V Indonésii, nejlidnatější muslimské zemi světa, byly všechny mešity vyzvány k modlitbě za mír a bezpečnost pro palestinský lid.
Americké zpravodajské služby podle svých vyjádření zatím nezjistily žádné konkrétní hrozby násilí. V Londýně však bylo několik židovských škol kvůli hrozbám až do pondělí uzavřeno. Berlín minulý rok zažil útoky demonstrantů na novináře, kteří pokrývali protiizraelské demonstrace. Německá ministryně vnitra Nancy Faeser v reakci na to uvedla, že antisemitismus nemá v německé společnosti místo.
Válka v Izraeli
Válku v Izraeli rozpoutalo v sobotu 7. října 2023 palestinské radikální hnutí Hamás, když provedlo rozsáhlé útoky z Pásma Gazy.
Mohlo by vás zajímat:
Hamás | Izrael | Palestina | Pásmo Gazy | Jeruzalém | Blízký východ | Hizballáh | Benjamin Netanjahu | Válka na Ukrajině