Vtip Vladimira Putina: Prezident si dělá legraci ze sankcí proti Rusku, co na to odborník
Vladimir Putin vyprávěl novinářům vtip. S tím, jak je vůdce Ruské federace normálně sdílný a srdečný, by podobná informace sama o sobě vydala na samostatnou zprávu. Putinova anekdota však samozřejmě nepostrádala politický přesah - snaží se vyvolat v Rusku pocit, že sankcemi proti němu trpí více Evropa. Podle analytika Martina Svárovského to ale není tak docela pravda.
"Vzpomněl jsem si na anekdotu, kterou jsem nedávno říkal svým kolegům a kterou jsem slyšel od přítele z Německa," začíná Putin jednu z tiskovek, načež následuje záběr na novináře, kteří kvapně otvírají zápisníky a tento historický okamžik se snaží honem zapsat.
Putin tells a joke - he says he heard it from "a friend from Germany". The joke implies that Germans are suffering from the sanctions they imposed on Russia.
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) February 16, 2023
Dear Germans, are you suffering? pic.twitter.com/qCLDYCL7fL
Putin vypráví vtip...
"V německé rodině se syn ptá otce, proč mají doma takovou zimu. Otec odpovídá, no protože Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Dítě se opět ptá: A co to má co dělat s námi? Uvalili jsme na Rusy sankce, aby se cítili špatně, odpovídá otec. My jsme snad Rusové, ptá se jej syn," vypráví "vtip" Putin, načež novináři propukají v nejistý smích. Video se objevilo na twitterovém účtu Antona Geraščenka, náměstka ukrajinského ministra vnitra.
Smysl byl jasný. Vyvolat pocit, že ruské sankce nefungují. Opak je ale pravdou. Redakci eXtra.cz to potvrdil i analytik Martin Svárovský, se kterým jsme o situaci v Rusku a kolem Putina dělali před několika dny rozhovor. "Ty sankce nezačínají být účinné hned. Často existují velké zásoby západního zboží a opravdová krize přichází přibližně rok poté, co se takové sankce aktivují," říká Svárovský a naznačuje, že by to mohl být důvod k civilní revoluci v Rusku. Jako mnohem pravděpodobnější ale vidí možnost, že se moci chopí někdo ze "siloviků", jak nazývá okruh politických a vojenských špiček kolem současného prezidenta.
Sankce nefungují okamžitě
Jak jsme ukazovali v nedávném článku, ne všechny západní značky z Ruska odešly. Ve svém videu to ukazoval Jakub Zieba, plzeňský zastupitel za SPD, který dlouhodobě v Rusku pobývá. Ačkoliv je vidět, že západních značek není v regálech tolik, našinec některé určitě pozná. Heinz, Lipton, Kinder mezi potravinami, ale i piva Stella Artois či Heineken nebo dokonce Bud - americký Budweiser, jsou v obchodech vcelku běžně. Jak je vidět, Rusové si našli způsob, jak sankce alespoň trochu obejít.
Pivo za 65 korun
Otázkou zůstává, jak jsou na tom ceny zboží. Již výše zmíněné pivo Stella Artois má po důkladném pohledu na cenovce 97 rublů - tedy asi třicet korun. To by byla normální cena, kdyby průměrný plat v Rusku nebyl kolem osmnácti tisíc korun a medián mzdy (tedy částka, kterou bere většina populace) ještě mnohem níže, jak uvádí web statista.com. To pak třicet korun za půllitr piva rozhodně není normální cena, asi jako kdybyste za stejné pivo v Česku zaplatili přes 65 korun. Zvláště když ruská piva stojí polovinu. Nic z toho ale proruský Zieba ve svém videu, které umístil na YouTube, nezmiňuje.