Pohřeb Madeleine Albright: Vzpomínáme na hrdou Američanku a dceru České republiky, řekl Biden
Ve Washingtonské národní katedrále začal pohřeb Madeleine Albrightové, pražské rodačky a první ženy v čele americké diplomacie, která zemřela 23. března ve věku 84 let. V předních lavicích v katedrále se usadili současní i bývalí nejvyšší činitelé USA, kromě prezidenta Joe Bidena například někdejší šéfové Bílého domu Barack Obama a Bill Clinton. "Vzpomínáme na hrdou Američanku a dceru České republiky," řekl na pohřbu Biden.
"Věděla, jaké je snášet válku a prchat před pronásledováním, nikdo ve 20. a 21. století nebránil svobodu tak jako ona. Nikdy také nezapomněla na svůj původ," dodal šéf Bílého domu.
Albrightová se narodila v roce 1937 v české židovské rodině v Československu. Po vyhlášení protektorátu její rodina utekla do Británie a po komunistickém převratu v roce 1948 se Albrightová usadila v USA.
Piety se dohromady zúčastní asi 1400 hostů, mezi nimi rovněž český ministr zahraničí Jan Lipavský, předseda Senátu Miloš Vystrčil, místopředseda Senátu Jiří Růžička a předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer. Mezi účastníky je rovněž ministr zahraničí Antony Blinken, šéf Pentagonu Lloyd Austin, exministryně zahraničí Hillary Clintonová či neúspěšný kandidát na prezidenta z voleb v roce 2000 Al Gore.
Obřad v rouškách
Všichni účastníci přitom mají na žádost rodiny zesnulé uvnitř nasazené roušky. Washington se v posledních týdnech potýká s poměrně rychlým nárůstem počtu nakažených koronavirem.
Při obřadu přednese projev Biden, oba manželé Clintonovi a tři dcery Albrightové. Bývalá republikánská ministryně zahraničí Condoleezza Riceová přečte pasáž z bible. Zazní rovněž hudební vystoupení, například od jazzové legendy Herbieho Hancocka.
Albrightová byla mezi lety 1993 až 1997 velvyslankyní USA při OSN a od roku 1997 pak čtyři roky ministryní zahraničí. V té době byla nejvýše politicky postavenou ženou v historii USA.