Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Za bydlení nezaplatíme více než 30 % příjmů, slibuje Fiala. Bude se to týkat jen někoho

rodina, láska, horoskopy
Zdroj: Pixabay
Předchozí Další
ekonomická situace

Premiér Petr Fiala (ODS) ujistil občany, že jim vláda pomůže s cenami bydlení. Podle něj lidé nebudou muset platit více než 30 procent svých příjmů, v Praze 35 procent, a to včetně všech poplatků například za vodu nebo energie. Jenže detailnější pohled na vládní pomoc ukazuje, že se bude týkat jen části občanů. Normativní náklady na bydlení podle ekonoma Pavla Peterky, jehož citovala CNN Prima News, nebyly aktualizovány a nepočítají se současnými cenami nájmů.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prověří, zda dodavatelé energií vyměřují zákazníkům zálohy odpovídající očekávané spotřebě a ceně energií, tedy zda dodavatelé zálohy nezneužívají. Po včerejším jednání vlády to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Lidé podle něj nemají za bydlení platit více než 30 procent svých příjmů, v Praze 35 procent, a to včetně všech poplatků například za vodu nebo energie. Premiér očekává, že MPO bude o prvních výsledcích kontrol výše záloh informovat již v příštím týdnu.

Příspěvek není pro každého

"Chci zdůraznit, co už vláda řekla: nenecháme občany padnout. V praxi tato slova znamenají, že občané zaplatí za bydlení maximálně 30 procent, v Praze 35 procent svých příjmů včetně poplatků za energie. Veškeré náklady na bydlení nad 30 procent jejich příjmů je jim stát připravený proplatit, a to prostřednictvím příspěvků na bydlení," uvedl Fiala. Potvrdil také, že do konce srpna chce vláda schválit podobu úsporného tarifu. Podle Fialy je nyní velké množství zákazníků, kteří nově vyměřené zálohy dostávají.

Stát za první pololetí letošního roku vyplatil na pomoc domácnostem prostřednictvím příspěvků na bydlení a mimořádné okamžité pomoci přes pět miliard korun.

Jenže vládní pomoc má svá úskalí. „Není to 30 procent pro každého. Příspěvek na bydlení má stanovenou celou řadu parametrů, které například zahrnují normativní náklady na bydlení, jež stanovují nějakou normu nákladů,“ uvedl pro CNN Prima News ekonom Pavel Peterka.

„Jenže norma pravděpodobně nebyla dostatečně aktualizována ve světle růstu cen nemovitostí, nájmů a cen energií,“ vysvětlil Peterka, který si pomohl dvěma příklady. „Pro dvoučlennou rodinu, která bydlí v Praze, je měsíční normativ nákladů na bydlení ve výši 13 629 korun, což je hluboko pod průměrem,“ vzkázal.

Normativy se od počátku roku nezvýšily

O moc lépe pak výpočet nevychází ani pro rodinu, která bydlí ve městě do 50 tisíc obyvatel. „Zde je normativ 9 261 korun, což velmi pravděpodobně neodpovídá nákladům na energie a růst nájmů. Tedy – silná věta, že stát proplatí domácnostem jakékoli náklady nad 30 procent jejich příjmu příspěvkem na bydlení, není úplně pravdivá,“ chladí ekonom nadšení z pomoci.

Normativy vláda mimořádně zvyšovala na začátku letošního roku právě v reakci na rychlý růst cen energií, jenže ty se od té doby znovu výrazně zvýšily. Výpočet příspěvku na bydlení podle konkrétní situace nabízí například server Peníze.cz.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy