Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Za otevřenou lahev piva na náplavce flastr: Praha vytáhla do boje proti alkoholu!

Alkoholová vyhláška: Za otevřenou lahev piva flastr
Zdroj: pixabay.com
Předchozí Další
+ Dalších 5 fotografií
vyhláška

Praha rozšíří počet veřejných míst, kde je zakázáno pití alkoholu, z 837 na 1036. Novou vyhlášku, která to stanovuje, dnes schválili zastupitelé s platností od července. Zákaz se nově bude týkat také náplavek, kde bude zákaz pití platit od půlnoci do 09:00. Nově rovněž bude pro postih stačit mít otevřenou lahev alkoholu, zatímco dosud museli strážníci přistihnout konzumenta přímo při pití.

Vyhláška, která vyjmenovává stovky míst, kde je pití alkoholu zakázáno, byla naposledy novelizována v roce 2013. Podle primátorova náměstka Petra Hlubučka (STAN) je cílem novelizace jednak zlepšit vymahatelnost zákazu a také aktualizovat seznam na základě vývoje města a požadavků jednotlivých městských částí.

Náměstek dodal, že vyhláška je primárně zaměřena na lidi, kteří se kromě popíjení dopouštějí také závadového chování a ruší ostatní obyvatele. V takových případech zákaz umožňuje městským strážníkům je pokutovat. "Vytvoříme mapu, kde budou ta místa zakreslená, která bude přístupná i v mobilní aplikaci," řekl dále Hlubuček.

Pití alkoholu bude nově zakázáno mezi půlnoci a 09:00 na náplavkách podél Dvořákova, Rašínova a Masarykova nábřeží, na nábřeží Ludvíka Svobody a na Hořejším nábřeží na Smíchově. Město tím podle vyjádření svým zástupců reaguje na výhrady a stížnosti zvláště obyvatel Podskalí, kde bývá do pozdních hodin ruch způsobený soukromými party návštěvníků náplavky.

Zákaz pití na náplavkách

Konzumace alkoholických nápojů nebude povolena rovněž na dětských hřištích a v blízkosti školních a zdravotnických zařízení. Zakázána bude také konzumace alkoholu v okruhu 100 metrů od vstupů do stanic metra a na nástupištích pro veřejnou dopravu.

Zákaz nebude podle dokumentu platit 31. prosince a 1. ledna ve dnech silvestrovských a novoročních oslav. Výjimku ze zákazu budou mít také plánované akce jako vinobraní, koncerty nebo sportovní akce, dále pak zahrádky restaurací a stánky s občerstvením.

Vyhlášku nepodpořili koaliční Piráti. "Žádný problém nevyřeší. Zákazu otevřených lahví se každý vyhne lahví s víčkem nebo zátkou. Hluk na ulicích navíc většinou dělají lidé, kteří se už napili v hospodě a jenom se přesouvají na jiné místo," uvedl k tomu primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Zároveň navrhl hlasovat zvlášť o zákazu v okolí zdravotnických zařízení a v parcích, v obou případech se většina zastupitelů vyjádřila pro omezení.

Nově má být totiž postihováno také to, když se lidé budou na vybraných veřejných prostranstvích zdržovat s otevřenou lahví s alkoholickým nápojem. Dosud to bylo tak, že strážník musel vidět člověka, jak přímo pije alkohol.

Pokuta za otevřenou plechovku?

Takový výklad je značný posun a je otázkou, jak budou strážníci řešit, pokud někdo zmíněnými místy jen projde s plechovkou či lahví piva v ruce. Rovněž zákaz konzumace v parcích se zdá ve srovnání se zahraničními městy značně přísný. Právě parky bývají v mnoha evropských městech místy uvolněné zábavy mladých lidí nebo pikniků s přáteli. Plánuje tak město úplně umrtvit život v metropoli?

Odborník: Dávám přednost domluvě před sankcemi

Redakce eXtra.cz se s dotazem na smysluplnost nové vyhlášky obrátila na Jindřicha Vobořila, který působí jako národní protidrogový koordinátor a řeší rovněž problematiku nadužívání alkoholu a projevů s tím spojených. Podle něj má připravovaný zákaz různé aspekty.

"Já to chápu jako snahu snížit hluk v nočních hodinách. Z pohledu problému s alkoholem to asi žádný preventivni význam nemá, ale chápu, že si to asi přejí místní občané, kteří tam bydlí. To asi je nějak legitimní požadavek," začíná odborník smířlivě.

Zároveň však dodává, že by nemusel všechno vymáhat pokutami. "Někdy je možné použít třeba domluvu, i to může fungovat. Teprve když domluva, která třeba se týká právě spíše hluku, nezafunguje, pak teprve chápu nějaké finanční sankce. Obecně se mi zdá všechny problémy vymáhat finančními sankcemi jako trochu přetížená šikana státu," myslí si Vobořil.

"Pro nás se nic nemění, protože otevíračku máme tak jako tak do dvanácti," říká pro eXtra.cz barman Jan, který pracuje na jedné z lodí kotvících u Náplavky. Otázkou je, zda se bude nová vyhláška vztahovat pouze na prostor náplavky, nebo i na lodě kotvící u ní. Přesun alkoholuchtivých návštěvníků o pár metrů dál by totiž problém s hlukem nijak nevyřešil.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy