Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Za smrtí Češky v Řecku může být srdeční selhání, míní záchranář. Poradil, jak přežít dovolenou ve zdraví

Mrtvá Češka v Řecku: Za smrtí ženy může být srdeční selhání, míní záchranář
Zdroj: profimedia.cz
Předchozí Další
názor odborníka

Přesto, že je příčina úmrtí české turistky na řeckém ostrově Thasos zatím neznámá – okolnosti naznačují, že by mohlo jít o srdeční selhání. Redakci eXtra.cz to řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje (ZZSÚK) Prokop Voleník. Ženě se tak nejspíš mohla stát osudnou stejná zdravotní komplikace jako jiné Češce, která před dvěma týdny zemřela na jihovýchodě Tuniska v letovisku Zarzís.

(Žena) mohla mít nějaké primární onemocnění, se kterým se sama léčila. Důležité je také, jaké tam bylo počasí – zda tam bylo enormní horko. Nebo jestli neměla úžeh, či úpal a pak šla do moře,“ řekl eXtra.cz Prokop Voleník, který působí rovněž jako záchranář a spolu s MUDr. Prokopem Seifem z mosteckého ARO má medicínský pořad Prokopni to. Mluvčí dále doplnil, že vystavování se horkému letnímu počasí mimo jiné zatěžuje lidský organismus a kardiovaskulární systém.

Když se pak jde člověk zchladit do moře, může to být v některých případech příliš velká zátěž,“ uvedl mluvčí ústecké záchranky. Češka středního věku, podle svědků ve věku mezi 45 a 50 lety, zkolabovala na pláži Astrida v jižní části řeckého ostrova Thasos krátce poté, co vylezla z moře. Přímo na pláži se ji podle webu Kavala News pokoušeli resuscitovat čtyři rumunští turisté.

Pitný režim je klíč

Právě způsob, jakým žena zkolabovala, podle Voleníka ukazuje na problém se srdcem: „Celé to naznačuje, že se opravdu jednalo o nějakou akutní srdeční příhodu. S ohledem na příbuzné a pozůstalé je to ohromná tragédie, protože člověk letí na dovolenou si odpočinout a už se z té dovolené nevrátí. To nikdo z nás nechce.“

Záchranář odmítl komentovat okolnosti, které po kolapsu Češky nastaly. Na řeckém ostrově údajně svědci události čekali na sanitku 51 minut. Místní obyvatelé poté kritizovali nedostatečný počet sanitek – na turisticky oblíbeném ostrově je k dispozici pouze jedna, která v tomto případě musela ujet 30 kilometrů. Voleník místo toho nabídl doporučení, jak podobným incidentům předcházet.

„Já sám jsem teď na dovolené, takže bych určitě doporučoval zvýšit pitný režim – obzvlášť, když jsem na slunci nebo na pláži. Dobré je také být pod slunečníkem a omezit fyzickou námahu, přeci jen jsem na dovolené a měl bych odpočívat,“ řekl zdravotník a varoval před nebezpečím, které spousta z nás ani nevnímá.

S alkoholem to nepřehánět

Zároveň – a to se týká i mladších ročníků – bych to rozhodně nepřeháněl s alkoholem. V tom horku je alkohol velmi nebezpečný a v kombinaci s plaváním na otevřeném moři může být nebezpečný dokonce extrémně. Člověk může například přecenit své schopnosti nebo vlivem vypitého alkoholu ztratit orientaci. V tom moři je to nahoře dole, hlavně, když vás vezme nějaká vlna.“

České ministerstvo zahraničí každý rok během turistické sezony zaznamená zhruba 150 úmrtí českých občanů. Před dvěma týdny zemřela česká turistka na jihovýchodě Tuniska v letovisku Zarzís, byla vytažena z moře. Příčinou smrti bylo srdeční selhání.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy