Za vánoční atmosférou do Krakova: Kam zajít, co vidět a ochutnat levně v Polsku
Historické polské město láká české návštěvníky nejen během Vánoc. V tomto čase však v Krakově zažijete neopakovatelnou sváteční atmosféru. Zavítat sem můžete nejen na vánoční trhy, ale i za místními památkami nebo jídlem. Reportér eXtra.cz přináší tipy přímo z místa.
Krakov patří mezi nejkrásnější polská města. Na rozdíl od hlavního polského města Varšavy nebyl zničen nálety za druhé světové války a jeho historické centrum se proto zachovalo. Během Vánoc se pak přímo na historickém náměstí konají tradiční vánoční trhy. Za památkami i vánoční atmosférou sem jezdí mnoho Čechů a Slováků.
Z Prahy jezdí do Krakova každý den mnoho vlakových i autobusových spojů. Přímo z Prahy do Krakova pak létá několikrát týdně letecká společnost Ryanair. Turistům z Ostravy a okolí se vyplatí do města přijet i na jednodenní návštěvu. Pokud však jedete z Prahy, je lepší si vzhledem k délce samotné cesty (vlakem 6 - 7 hodin) vyhradit na návštěvu tohoto města celý víkend. My jsme zvolili vlak, zpáteční jízdenka vyjde na 1196 korun na osobu, což není moc.
Vánoční trhy i památky
Místní vánoční trhy na hlavním středověkém náměstí mají neopakovatelné kouzlo. Trhy nabízejí oproti Praze také více lokální nabídku, i když turistické produkty, jakým je u nás dobře známý trdelník nebo churros, najdeme i zde. Prim však hrají vánoční a místní produkty, jako jsou klobásy, sýry, pirohy, sušené ovoce a oříšky a samozřejmě také svařené víno, které u jednoho ze stánků doplňují rovněž svařeným pivem.
Klasický svařák zde seženete za v přepočtu 129 korun, svařené pivo pak za 103 Kč. Pokud navíc zajdete za pár ulic, cena svařáku v místních podnicích je hned o něco nižší a dostanete se i pod sto korun.
Přímo vedle hlavního historického náměstí stojí budova staré tržnice Sukiennice, uvnitř které najdete stánky se šperky a dalším zbožím. Nedaleko je pak kostel Nanebevzetí Panny Marie. Římskokatolickou baziliku s vyřezávaným oltářem a každohodinovým troubením na trumpetu ze strážní věže.
Pěšky se dá Starým městem dojít k další atrakci, kterou je Královský hrad na Wawelu. Ten je zapsán na seznamu UNESCO a jsou zde pohřbeni polští panovníci. Od Wawelu můžete směle pokračovat až do čtvrti Kazimierz. Jde o historickou židovskou čtvrť s památkami i malebnými obchůdky.
Místní fastfood za babku
Určitě nevynechejte návštěvu staré synagogy a místa zvaného Okrąglak. Jde o kruhovou stavbu, ve které je množství stánků nabízejících zapiekanki. Jde o tradiční polské jídlo, sestávající z rozříznuté bagety, na kterou se umístí sýr a houby a nesčetně dalších ingrediencí a omáček. Vybrat si můžete z desítek variant. V přepočtu vás vyjde asi na 80 korun a nají se z ní bez problémů dva lidé.
Večer se pak v Krakově můžete pobavit v mnoha hospodách i barech, které v centru města mají otevřeno i déle do noci. Kromě MHD se pak po cestě na ubytování nemusíte bát využít ani taxi aplikace, jejichž služby jsou zde levnější než v ČR, ostatně jako skoro všechno. Porovnání cen v polském a českém supermarketu si můžete přečíst zde.