Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Výměna manželek 2024 Love Island 2024

Za zneužití dítěte 50 hodin veřejně prospěšných prací: Ministerstvo chce snížit tresty, odborníci kroutí hlavou

Ilustrační foto.
Zdroj: Profimedia.cz
zmírnění trestů

Ministerstvo spravedlnosti připravuje novelu trestního zákoníku, která by přinesla větší využívání alternativních trestů, jako je třeba domácí vězení. Problém je, že se to netýká jen lehčích trestných činů, ale třeba také zneužívání dětí. Za to by tak podle serveru Lidovky.cz mohlo nově hrozit 50 hodin obecně prospěšných prací.

Možnost uložit za jakýkoliv trestný čin peněžitý trest navrhuje ministerstvo spravedlnosti v novele trestního zákoníku, kterou v březnu rozeslalo do připomínkového řízení. Podle ministra Pavla Blažka (ODS) však úřad na základě odborných debat ještě udělá v návrhu úpravy. Nebude předkládat zákon, se kterým nebudou souhlasit soudci, advokáti a státní zástupci.

Za znásilnění dítěte jen 50 hodin zametání

Na návrh zákona se totiž okamžitě snesla kritika. Za znásilnění dítěte by totiž nově mohlo padnout pouze 50 hodin obecně prospěšných prací, jak podle serveru Lidovky.cz upozorňuje Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ).

„Za trestný čin znásilnění, tedy za vykonání penetračního pohlavního styku bez souhlasu dítěte, bude dle navrhované změny možné uložit trest obecně prospěšných prací ve výměře od 50 do 300 hodin nebo trest domácího vězení do dvou let,“ konstatovalo NSZ, které kritizuje, že nově by obecně prospěšné práce šlo dávat i "za zvlášť závažné zločiny, a to výslovně i za zvlášť závažné zločiny se sazbou trestu odnětí svobody od tří do deseti až dvanácti (v jednom případě dokonce dvaceti) let odnětí svobody".

Doporučené video: Rozhovor s ředitelkou organizace proFem Jitkou Polákovou:

Bílé límečky do vězení nepůjdou?

Snížení trestů se navíc netýká jen násilné trestné činnosti, ale i té hospodářské. „Jednak jsou některé sazby v hospodářské kriminalitě snižovány, a navíc se poměrně rozvolňují pravidla pro ukládání takzvaných alternativních trestů. To znamená, že bude možné ukládat alternativní tresty i samostatně, bez uložení trestu odnětí svobody, a to i u závažnější trestné činnosti, než tomu bylo doteď,“ upozorňuje pak pro iRozhlas.cz právník Věnek Bonuš z organizace Rekonstrukce státu.

„Když to trošku zjednoduším, tak nově bude mít soudce mnohem více možností, jak legálně člověka, který spáchal hospodářskou kriminalitu, neposlat do vězení,“ popisuje Bonuš.

Nejsem blázen, bude to dál na soudcích, hájí se Pavel Blažek

Podle Blažka však bude rozhodnutí o tom, jak pachatele kriminální činnosti potrestat, ponecháno i nadále zcela na soudech. "To není tak, že (soudce) bude povinný uložit peněžitý trest v nějakých případech. Pouze rozšiřujeme okruh trestných činů, kde to bude možné uložit," prohlásil v České televizi. Dodal, že Česko a Slovensko patří mezi státy, které procentuálně nejvíce ukládají nepodmíněné tresty, což by se mělo změnit.

Blažek uvedl, že novelu ještě čekají úpravy na základě odborných debat. "Nejsem blázen, abych předkládal nakonec vládě takový zákon, který bude v rozporu s tím, co říkají soudci, advokáti, státní zástupci," dodal ministr.

Podle navrhované novely by soudy mohly uložit peněžitý trest za jakýkoliv trestný čin, a to buď samostatně, nebo vedle jiného trestu. Tento fakt zase vzbudil kritiku v tom, že se bude dát ze zločinů "vykoupit". Podle úřadu to ale neznamená, že soudy budou peněžité tresty ukládat jako samostatné tresty za všechny trestné činy. I nadále bude záležet na závažnosti činu a osobě pachatele.

Podle platné právní úpravy mohou soudy ukládat peněžité tresty jenom za trestné činy spáchané kvůli majetkovému prospěchu, nebo když to trestní zákoník u konkrétního trestného činu výslovně umožňuje, nebo když jde o přečin a není zapotřebí současně ukládat odnětí svobody. Novela trestního zákoníku zavádí peněžitý trest jako univerzální. Hlavním cílem chystaných změn v trestním právu je snížení počtu vězňů, kteří aktuálně zaplňují ubytovací kapacity z více než 97 procent.

Redakce eXtra.cz v návaznosti na novelu zákona kontaktovala organizaci proFem (centrum pro oběti domácího a sexuálního násilí), do vydání článku jsme zatím nedostali odpověď.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy