Zabití Roma v Brně: Ukrajinec vyvázl bez trestu, podle soudu jednal v sebeobraně
Městský soud v Brně osvobodil Ukrajince, jehož rukou zemřel loni romský mladík poblíž brněnské přehrady. Soud konstatoval, že šlo o nutnou obranu. Sedmatřicetiletý Roman Rohozin byl původně obviněn z vraždy, státní zástupce následně čin překvalifikoval na zabití. Muž vinu od začátku popíral a odvolával se na to, že byl napaden.
"Jednání, jak bylo prokázáno, nevykazuje znaky trestného činu. Skutek se stal jinak, než je popsáno v obžalobě," uvedla předsedkyně senátu Dita Řepková podle ČTK. Úmrtí třiadvacetiletého Roma Nikolase D. v Brně spustilo řadu protestů a nenávisti vůči Ukrajincům.
"Máme za to, že jednání pana obžalovaného tak, jak bylo prokázáno, vykazuje znaky nutné obrany tak, jak je předpokládána v našem trestním zákoníku. Je pravda, došlo k ublížení na zdraví a ke smrti mladého člověka. Je to neštěstí. Na druhou stranu nebudeme kriminalizovat jednání, které nějakým způsobem nevybočuje z toho, co nám zákon umožňuje považovat za nutnou obranu," dodala.
Rohozin měl Romy okřiknout, jelikož si nahlas pouštěli hudbu, křičeli a kouřili. Následně se začali dohadovat. Na brněnské zastávce Přístaviště všichni vystoupili a začali se s Ukrajincem postrkovat, padly i facky. Podle informací webu iDnes v jednu chvíli Ukrajinec spadl na zem, následně vytáhl nůž a máchal jím před sebou, přičemž zranil dva muže. V nemocnici na následky zranění zemřel právě třiadvacetiletý Nikolas D. Na místo se krátce po tragédii vydala i redakce eXtra.cz.
Soud nesouhlasil se žalobcem
"Obrana nesmí být intenzivnější než útok. Obránce použil prostředku silnějšího, než byl útok. K obraně použil způsob absolutně nepřiměřený, a to nůž. Nebyl vystaven fatálnímu útoku, který by ho ohrožoval na životě. Použití nože bylo nepřiměřené,“ uvedl žalobce Petr Bejšovec podle ČTK na začátku líčení. Avšak na základě výpovědí znalkyň z oboru psychiatrie a psychologie změnil svůj postoj.
"Dospěl jsem k závěru, že jsou naplněny podmínky pro to, že mohl jednat ve značném rozrušení a v obavách. To jsem akcentoval ve své závěrečné řeči a návrhu," uvedl žalobce později. Po rozsudku si také nechal lhůtu pro odvolání s tím, že si podrobně prostuduje vyhotovení rozsudku a na základě toho bude postupovat dál.
Už padly dvě podmínky pro Romy
Případem se zabýval i Městský soud v Brně, kdy dva z Romů, kteří byli při incidentu zraněni, potrestal za výtržnictví. Ve věci městský soud rozhodl neveřejně, vydal trestní příkaz, oba dostali podmíněné tresty.
"Jeli jsme šalinou, kouřili jsme, pouštěla se hudba, skupina asi 15 až 16. Pohádali jsme se tady s pánem, začal po nás řvát, ať přestaneme zpívat, začal na nás křičet. Pak jsme vystoupili, tam jsme pána napadli," popsal situaci jeden z poškozených.