Začala bitva o důchody: Stáhněte návrh, dokud je čas. Vyhnete se obrovské ostudě, vyzvala vládu Schillerová
Poslanci zahájili mimořádné jednání ohledně výrazného omezení valorizace důchodů. Ačkoli Zbyněk Stanjura ještě loni tvrdil, že k tomu nedojde, nyní je všechno jinak. Novela zákona vyvolala emoce, někteří politici, v čele s Alenou Schillerovou, počítají s tím, že se schůze může protáhnout až do noci. "Jsme připraveni s opozicí jednat. Návrh nestáhneme," řekl v Otázkách Václava Moravce ministr financí.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) zopakoval, že po červnovém navýšení podle vládního návrhu poměr průměrného důchodu k průměrné hrubé mzdě vzroste nad 50 procent. Stanjura doplnil, že v porovnání s čistou mzdou pak bude vyšší než 60 procent.
Opozice už ohlásila dosud největší obstrukce a poslance tak pravděpodobně čekají i noční jednání. Spory budí i to, že dolní komora má na žádost vlády projednat omezení růstu penzí zrychleně ve stavu legislativní nouze. Pokud bude předloha přijata, pravděpodobně skončí u Ústavního soudu. Strany vládní koalice mají ve Sněmovně na její prosazení hlasů dostatek. Podle Stanjury a Jurečky se kabinet "poctivě pokusil" po zveřejnění míry inflace v lednu o racionální debatu s opozicí, ta ale začala argumentovat a vyhrožovat Ústavním soudem. "Na racionální jednání jsou třeba dvě strany," uvedl Zbyněk Stanjura, který rozhodnutí vlády bránil i v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce. "Nemáme čas - když to stáhneme, prohloubíme schodek," řekl na ČT ministr.
Schillerová bije na poplach
Vláda podle Aleny Schillerové jedná protiústavně hned ve dvou směrech. Jednak chce každého důchodce letos připravit průměrně o 7000 korun tím, že nepostupuje podle zákona, a navíc k tomu zneužívá institut stavu legislativní nouze. "Bojujeme i za právní stát, aby byla dodržována Ústava ČR," řekla. Podmínky stavu legislativní nouze nejsou podle ní naplněny. Okamura na tiskové konferenci zopakoval, že se hnutí SPD obrátí v případě přijetí normy na Ústavní soud. Vláda podle něj měla dost času na přípravu valorizace, nejsou proto naplněny podmínky pro jednání ve stavu legislativní nouze. Opoziční kluby se podle Schillerové nedomluvily na společném postupu, nevyloučila ale spolupráci s SPD například v jednáních o délce přestávek. "Vyzývám vládu, stáhněte návrh, dokud je čas. Vyhnete se obrovské ostudě," řekla u řečnického pultíku Schillerová.
Zbrzdění červnové a tím i následných valorizací penzí je podle vlády nutné pro stabilizaci veřejných financí. Opoziční politici z ANO a z SPD naopak mluví o asociálním kroku a o "okrádání" či "ožebračování" důchodců. Průměrný měsíční důchod vzroste podle novely od června o 760 korun místo o předpokládaných 1770 korun. Stát podle důvodové zprávy ušetří za letošek 19,4 miliardy korun a příští rok 33 miliard korun.
Pochyby Petra Pavla
Poslanci SPD chtějí zvýšit zásluhovou část důchodu o 2,3 procenta, tedy stejně jako vláda. Zatímco kabinet chce nad to přidat každému penzistovi 400 korun, podle poslanců SPD by měla být tato pevná částka zhruba o tisícikorunu vyšší. Každá z jejich úprav předpokládá jinou sumu s korunovými rozdíly. Z hnutí ANO zaznívá, že obstrukce potrvají nejméně do pátku, jak píše ČTK.
Jen do debaty o potvrzení trvání stavu legislativní nouze se písemně přihlásily podle sněmovního zápisu tři desítky poslanců. Obdobný počet členů dolní komory chce vystoupit před hlasováním o tom, zda Sněmovna novelu projedná v takzvaném zkráceném řízení, tedy s vynecháním prvního čtení.
Na stav legislativní nouze a na možnou zpětnou účinnost předlohy se ozývá kritika i od některých koaličních zástupců v horní komoře, v němž má vládní tábor značnou převahu. Pochyby ve stejném duchu už vyjádřil také Petr Pavel, který by měl novelu už jako nový prezident dostat k podpisu. Vyjádří se k ní ale až poté, co složí slib a ujme se funkce hlavy státu, což se stane 9. března.