Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Začátek školy od 9 hodin? Proč ne, ale jen za specifických podmínek, říká pro eXtra.cz pedagog Čapek

Začátek školy od 9 hodin: Robert Čapek alias Líný učitel nastínil, za jakých podmínek
Zdroj: Extra.cz/Martin Procházka
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie
Výuka

Velkou debatu a často takřka pohoršení v uplynulých dnech vyvolal ministr školství Vladimír Balaš (STAN) s návrhem, aby školní výuka začínala v 9:00 namísto dosavadních 8:00. Rozpaky veřejnosti a nakonec i části Starostů, kteří na sněmu hnutí byli spíše proti, chápe i pedagog Robert Čapek (55). Odborník, který je známý pro své revoluční metody prezentované na blogu Líný učitel, by byl pro, aby se první hodina z rozvrhu úplně vyškrtla. Jak ale prozradil pro eXtra.cz, problém je, že se obává, že by kantoři pak na studenty tlačili ve zbývajícím čase...

Ministr školství Vladimír Balaš v uplynulých dnech nastínil, že by školní výuka mohla začínat místo v dosavadních 8:00 až v 9:00. Okamžitě se tak strhly často vášnivé debaty mezi politiky, odborníky, učiteli i veřejností, přičemž zejména rodičům se pozdější začátek školy často nelíbí. Důvodem je, že by nestíhali dovézt děti do třídy a pak včas dorazit do práce. Právě na to poukazuje i pedagog Robert Čapek, podle kterého jde o problematické téma.

"​Především ale jde o nedůležité téma, ke kterému se teď budou vyjadřovat všichni možní politici, ředitelé a školští úředníci, takže se mohou zdržet a zablokovat jiné věci, které nás pálí více," považuje Čapek diskuzi za zbytečnou ztrátu času. Navíc upozorňuje, že už nyní mohou školy začínat až od 9 hodin, protože jim to umožňuje vyhláška o základním vzdělávání. "Jenomže téměř žádná škola to nevyužila, neboť je s tím spojeno příliš mnoho komplikací, zvláště kolem veřejné dopravy," vysvětluje pedagog pro eXtra.cz.

Podle Čapka je zásadní to, jak by školství naložilo s ubranou první hodinou. "Pokud by se jen posunula, nic to neřeší, protože stejně jako není ideální začínat brzy ráno, není dobré ani vyučování protahovat do odpoledních hodin. První vyučovací hodina přece jen patří k těm, kdy to žákům myslí nejlépe," poukazuje zakladetel blogu Líný učitel a jedním dechem dodává, že odpolední hodiny jsou pro děti z hlediska pozornosti skoro ztracené, dobré snad jen pro tělesnou nebo výtvarnou výchovu.

První hodinu by úplně odstranil

Jedno řešení problematického tématu však Čapek přeci jen navrhuje, a to, že by první hodina zmizela úplně, tedy že by se nepřesunula do odpoledních hodin. "Čím méně budou děti chodit do české veřejné školy, tím lépe. Nesmělo by se však v těch zbývajících o to více drilovat - což by se podle mého názoru bohužel stalo," obává se.

"Takže podtrženo, sečteno: tahle bouře ve sklenici vody je o ničem. Není tak důležité, kdy se ve škole začne, ale to, co tam začne. Pokud je to zábavná, inspirující a zajímavá výuka, dětem jistě vstávání tolik vadit nebude," říká závěrem odborník, který se specializuje na zefektivnění tuzemské výuky. Můžete jej sledovat také na sociálních sítích

Návrh se nesetkal s pochopením

S návrhem zatím nepochodil ani sám Balaš. Ten podle ČTK získal jen slabou podporu na sněmu hnutí STAN v Hradci Králové. Pro zajímavost nechal o nápadu hlasovat, ruku zvedla zhruba třetina delegátů. Zřejmě se tak podle Balaše stalo kvůli tomu, že ne všichni jsou rodiči dětí v pubertálním věku, kterým analýzy připisují největší benefit ze změny.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy