Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Záhadná plicní nemoc útočí na děti: Neznámý virus vyputoval z Číny a už dorazil do Evropy

Suchý zápal plic z Číny doputoval do Evropy: Postihuje hlavně děti starší pěti let
Zdroj: Profimedia
Nemoc

Do Evropy se dostal záhadný typ zápalu plic, který má svůj původ v Číně. Výrazně postihuje spíše děti kolem pěti let. Případy onemocnění jsou hlášeny například z Nizozemí, Francie a z dalších evropských států. K situaci se vyjádřilo i české ministerstvo zdravotnictví, jak informoval web TN.cz.

Ve středu v odpoledních hodinách ministerstvo zdravotnictví potvrdilo případy plicního onemocnění, které již dorazilo z Číny do Evropy. Nejde však o klasický zápal plic, ale o nemoc postihující převážně děti starší pěti let. "Tyto zápaly plic se začaly objevovat i v Evropě. My v tuto chvíli mapujeme informace od ECDC (Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí, pozn. red.) a dalších zdrojů," řekl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček, jak uvádí web TN.cz.

Situaci podle náměstka sleduje Evropské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC), informace si z Číny vyžádala i Světová zdravotnická organizace (WHO). "Jsou případy hlášené z Francie, Holandska a dalších států. Jedná se o jednotky," uvedl Dvořáček. Jde podle něj těžko rozlišit, zda jde o onemocnění touto bakterií, nebo jinou, která je v ČR běžná. "Co vidíme v nemocnicích, nejsou žádné signály o nárůstu a vzniku nějaké epidemie," dodal.


Podle odborníků se Čína po úplném uvolnění protiepidemických opatření souvisejících s covidem-19 potýká s nárůstem jiných nemocí podobně jako loni na podzim Evropa. Infektolog Marek Štefan z Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny Fakultní nemocnice v Motole na síti X napsal, že proti klasickým zápalům plic, které způsobuje například bakterie pneumokok, je onemocnění obvykle mírnější. Na vážnější se používá přesný typ antibiotik, takzvané makrolidy.

"Zejména v Asii však stoupá rezistence na makrolidy, lékem volby je pak doxycyklin nebo alternativně fluorochinolony," uvedl. Antibiotická resistence je odolnost bakterie na konkrétní antibiotikum, která se může v Asii a Evropě lišit. "Každopádně na mykoplazmu nepůsobí peniciliny ani další ATB ze skupiny beta-laktamů," uvedl Štefan.

Čína oznámila řadu opatření

Čínská vláda tento týden oznámila sérii opatření, která mají bránit dalšímu šíření respiračních onemocnění v zemi. Cestujícím přijíždějícím do Číny by se měla na hranicích změřit teplota, přísnější prevence a kontroly by měly být také ve školách a v domovech pro seniory, uvedla podle agentury DPA čínská vláda. Čína i Světová zdravotnická organizace (WHO) v minulosti čelily kritice týkající se nedostatečné transparentnosti při informování o prvních případech covidu-19, které se vyskytly ve městě Wu-chan na přelomu let 2019 a 2020.


ECDC proto pravidelně monitoruje informace ve veřejném prostoru i v zemích mimo Evropu. Ve svém hlášení z pátku minulého týdne k případům zápalů plic u dětí v Číně uvedlo, že čínská národní zdravotní komise informovala o případech 13. listopadu, 23. listopadu pak doplnila další informace na žádost WHO.

"Od května byl v Číně detekován nárůst ambulantních konzultací a hospitalizací dětí do nemocnic kvůli mycoplasma pneumoniae a od října 2023 kvůli RSV, adenoviru a viru chřipky," uvedly podle ECDC čínské zdravotní orgány. Nezaznamenaly žádné nové nemoci ani netypické projevy. Nárůst je podle nich dřívější, než je v chřipkové sezoně obvyklé, ale vzhledem ke zrušení proticovidových opatření to odborníci očekávali.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy