Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Záhadná úmrtí kolem Putina: Opakované defenestrace oligarchů i sebevražda sedmi výstřely do hlavy

Vladimir Putin a záhadné sebevraždy: Za rok zemřelo již 12 ruských oligarchů
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Dalších 8 fotografií
Záhadná úmrtí

Za posledních 9 měsíců zemřelo za záhadných okolností již 12 vlivných Rusů. Vzhledem k tomu, že většinu spojuje kritika ruského prezidenta Vladimira Putina nebo vazby na průmyslové giganty, jakým je třeba Gazprom, zřejmě nepůjde o náhodu. Obzvlášť když se mezi úmrtími vyskytují takové bizarnosti, jako třeba že muž spáchal sebevraždu několika výstřely do hlavy. Nejnovějším případem záhadné smrti je podle portálu Insider vysoce postavený manažer Ivan Pečorin, který údajně vypadl z lodi.

Minulý týden obletěla svět další zpráva o úmrtí vysoce postaveného ruského představitele Ivana Pečorina. Za posledních 9 měsíců jde o dvanácté záhadné úmrtí mezi oligarchy a kritiky prezidenta Vladimira Putina. Drtivá většina z nich byla označena za sebevraždy či nehody, což vyvolává podezření, že nejde o žádnou náhodu, ale spíš o cílenou likvidaci.

Pečorin, top manažer Korporace pro rozvoj Dálného východu a Arktidy, byl nalezen mrtvý u Vladivostoku poté, co dva dny předtím údajně podle místní správy vypadl ze své luxusní jachty a utopil se, ačkoli bylo na palubě víc lidí. Podle portálu Insider měl Pečorin údajně za úkol modernizovat ruský letecký průmysl a pracoval přímo pod Putinem. Začátkem tohoto roku přitom nečekaně zemřel také generální ředitel společnosti Igor Nosov, údajně na mrtvici. Ve třiačtyřiceti letech...

Zakopl při kouření a vypadl z okna

Zpráva o Pečorinově smrti přišla necelé dva týdny poté, co předseda představenstva největší ruské soukromé ropné společnosti Lukoil Ravil Maganov zemřel při nehodě, kterou ruské tiskové agentury popsaly jako náhodný pád z okna v 6. patře. Podle portálu BBC bylo jeho tělo nalezeno na pozemku moskevské Ústřední klinické nemocnice, kde se často léčí ruská politická a obchodní elita. Některé zdroje tvrdily, že při kouření zakopl a upadl. Lukoil byl přitom jednou z mála ruských společností, které veřejně vyzvaly k ukončení ruské invaze na Ukrajinu.

Maganov mimochodem nebyl prvním představitelem Lukoilu, který v nedávné době zemřel za podezřelých okolností. Bývalý top manažer a miliardář Alexandr Subbotin byl v květnu nalezen mrtvý ve sklepě rezidence na moskevském předměstí. Ruská média uvedla, že dům patřil samozvanému léčiteli, jamajskému šamanovi Maguovi, který praktikoval očistné rituály. "Šaman", vlastním jménem Alexej Pindurin, vypověděl, že Subbotin k němu přišel opilý a dožadoval se léčebného rituálu na kocovinu. Subbotin následně zemřel na infarkt.

Sám se zmlátil a oběsil

Řada úmrtí se pak pojí s dalším průmyslovým gigantem, tentokrát Gazpromem. Jeho představitelé začali záhadně umírat již před válkou na Ukrajině. 30. ledna byl ve své chatě nedaleko Petrohradu nalezen mrtvý Leonid Šulman (60), vedoucí dopravy ve společnosti Gazprom Invest. Podle ruských zpráv byl nalezen v koupelně domu s pořezanými zápěstími. Podle policejních orgánů byl u jeho těla údajně nalezen sebevražedný list, ve kterém psal o nesnesitelných bolestech po zranění nohy. O pravosti dopisu původně vyjádřila své pochybnosti i samotná policie, než později názor změnila.

Pouhý den poté, co Rusko 24. února vpadlo na Ukrajinu, zemřel ve svém domě, sídlícím ve stejné vesnici jako Šulman, Alexander Ťuljakov (65), náměstek ředitele pro podnikovou bezpečnost a lidské zdroje Gazprom. Podle ruského listu Novaja gazeta bylo jeho tělo nalezeno oběšené v garáži. Poblíž byl, stejně jako u Šulmana, nalezen dopis na rozloučenou. Záhadou ale je, že Ťuljakovo tělo neslo známky brutálního zmlácení.

Při procházce spadl z útesu

18. dubna bylo nalezeno bezvládné tělo ruského oligarchy Vladislava Avajeva v jeho moskevském bytě spolu s těly jeho manželky a 13leté dcery. Ruská státní tisková agentura TASS uvedla, že předběžné důkazy poukazovaly na to, že Avajev, bývalý poradce Putina a bývalý viceprezident Gazprombank, zabil svou manželku a dceru a poté spáchal sebevraždu. V oligarchově ruce byla nalezena pistole a byt byl zevnitř zamčený. Gazprombank je třetí největší ruskou bankou a je spojen s Gazpromem, největší světovou veřejně obchodovanou plynárenskou společností.

Avajev však nebyl posledním nejvyšším manažerem Gazpromu, který zemřel za podivných okolností. 2. května zemřel Andrej Krukovskij, 37letý ředitel lyžařského střediska v Soči, vlastněného plynárenským gigantem. Důvod úmrtí? Údajně spadl z útesu při procházce poblíž sočské pevnosti Achipse. Krasnaja Poljana, středisko, které Krukovskij vedl, je jedním z nejoblíbenějších lyžařských středisek v Rusku a bylo součástí olympijského komplexu během zimních her v Soči 2014.

Několik střel do hlavy

Mezi nejbizarnější smrti pak patří ta ze 4. července, kdy byl multimilionářský podnikatel Jurij Voronov a CEO společnosti Astra-Shipping, subdodavatel Gazpromu, nalezen v bazénu ve svém luxusním petrohradském domě. Oficiální zpráva píše o sebevraždě spáchané střelami do hlavy. Ne, množné číslo skutečně není chybou, některé zdroje hovoří dokonce o sedmi ranách. Policie na místě zajistila pistoli, zatímco na dně bazénu bylo nalezeno hned několik nábojnic.

Mezi nejznámějšími případy, které poutaly velkou pozornost, je událost z 19. dubna, kdy byl na dovolené ve španělském Lloret de Mar nalezen mrtvý ruský oligarcha Sergej Protosenja (55) spolu s dalšími dvěma členy rodiny. Bývalý šéf plynárenského gigantu Novatek s osobním majetkem kolem 400 milionů eur byl nalezen oběšený spolu s manželkami a dcerou, které byly ubodány k smrti v rodinné vile. Policie původně oznámila, že oligarcha zabil svou rodinu a pak se sám oběsil, jeho syn a rodinní známí však tvrdí, že by toho nikdy nebyl schopen a že jde o zinscenovanou vraždu. Katalánská policie případ stále aktivně vyšetřuje.

Podobný případ se stal v březnu, kdy byla v luxusním bytě v Nižním Novgorodu nalezena těla ruského miliardáře Vasilije Melnikova a jeho rodiny. Melnikov vydělal své jmění prací pro jednu z lékařských společností postižených západními sankcemi. Podle ruského listu Kommersant zemřel spolu se svou 41letou manželkou a dvěma malými dětmi ve věku 10 a 4 let na bodná zranění. Vražedná zbraň byla údajně nalezena na místě činu. Úřady uvedly, že oligarcha spáchal sebevraždu poté, co zabil svou rodinu, ačkoli sousedé a další příbuzní s oficiální verzí nesouhlasí.

Neutekli ani v zahraničí

Jedním ze dvou úmrtí Rusů, žijících dlouhodobě v zahraničí, je smrt Michaila Watforda, který bydlel s rodinou ve Velké Británii. 28. února byl 66letý ropný a plynárenský magnát narozený na Ukrajině, jenž také vybudoval majetkové impérium v ​​Londýně, nalezen mrtvý ve svém domě v Surrey. Přičinou smrti bylo oběšení. Podle britské policie nebylo zjištěno cizí zavinění, avšak Watford po sobě nezanechal žádný dopis na rozloučenou.

Druhým úmrtím Rusa žijícícho v zahraničí, byla smrt Dana Rapoporta ze 14. srpna. Lotyšsko-americký investiční bankéř a otevřený kritik Putina, který opustil Ukrajinu po ruské invazi, byl nalezen mrtvý před luxusním bytem ve Washingtonu. Podle policie vypadl z okna a doposud nebylo zjištěno cizí přičinění, ačkoli se případ stále vyšetřuje. Rapoport zbohatl, když žil v Moskvě, než upadl v nemilost Kremlu kvůli jeho podpoře opozičního vůdce Alexeje Navalného. Zajímavé je, že v roce 2017 zemřel Rapoportův tehdejší obchodní partner Sergej Tkačenko. Vypadl z okna svého moskevského bytu...

Související články

Další články

Nejnovější kauzy