Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Záhadná vražda britské moderátorky: Zavřeli na doživotí souseda, stopa ale vedla k mafii

Jill Dando ve studiu.
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
smrt

Byla to jedna z nejzáhadnějších vražd Velké Británie. Oblíbenou moderátorku Jill Wendy Dando našli mrtvou s klíčky od auta v ruce. Někdo jí z absolutně neznámých a nikdy neobjasněných důvodů a za záhadných okolností prostřelil hlavu. Jejího vraha se nikdy nepodařilo vypátrat. Teď je tajuplnému případu z roku 1999 věnován seriál na Netflixu.

Jill Wendy Dando byla moderátorská hvězda. Podle některých zdrojů jí přezdívali Zlatá dívka britské televize. Byla známou tváří po celé zemi, když na BBC One moderovala pořad Crimewatch, něco jako starší obdobu Krimi zpráv na Primě, jen s reáliemi z roku 1999. Šestadvacátého července toho roku ji někdo přímo před jejím domem ve Fulhamu střelil do hlavy. Jediná nečekaná rána a byl konec, moderátorka neměla šanci přežít.

Poprava za bílého dne

Rozjelo se obrovské vyšetřování, do té doby největší akce, jakou policie svolala. Tělo Jill našla sousedka chvilku před polednem, podle vyšetřování uběhlo od vraždy jen pár minut. Sanitka ji okamžitě převezla do nemocnice, lékaři jí však už nedokázali pomoci. Útočník ji podle všeho střelil zezadu do hlavy, takže ho moderátorka pravděpodobně ani neviděla.

Sousedé podle dobového článku z britského Guardianu neslyšeli ani výstřel, pouze výkřik moderátorky. Jeden ze sousedů vyhlédl z předního okna, a i když to ještě netušil, jako jediný zřejmě zahlédl jejího vraha – asi 180 centimetrů vysokého bělocha, starého asi 40 let, který od moderátorčina domu kvapně odcházel. Pak ale jako by se stopa vraha prostě ztratila.

Obří vyšetřování

Během šesti měsíců mluvil tým pro vyšetřování vražd s více než 2 500 lidmi a přijal více než 1 000 prohlášení. S malým pokrokem po roce soustředila policie svou pozornost na Barryho George, který bydlel nedaleko moderátorčina domu. Do jeho kriminální minulosti patřilo i pronásledování žen. Policisté ho sledovali a rok po činu obvinili z vraždy.

Soud ho poslal do vězení na doživotí. Případ se ale jevil pro policii od začátku jako velmi slabý a George naposledy uspěl se třetím odvoláním v roce 2007. V srpnu 2008 byl propuštěn na svobodu a zproštěn viny. Vysoudil také odškodnění za články v tehdejším britském bulváru.

Kosovská stopa

Poté se však ukázalo, že případ měl i jinou výraznou kriminální stopu, jak píše Independent – tentokrát spojenou s válkou v Kosovu, která v té době probíhala. Vraždu moderátorky si měl údajně objednat srbský mafiánský boss zvaný Arkan, původním jménem Željko Ražnatovič. Toho mohlo rozlítit, že Jill Dandy orodovala za kosovsko-albánské uprchlíky, což se srbskému mafiánovi zřejmě ani trochu nelíbilo. Existuje také teorie, že šlo o odvetu za bombardování Jugoslávie Severoatlantickou aliancí.

To jsou však jen dohady, případ nebyl nikdy skutečně uzavřen. Pokud vás tenhle kriminalistický pomníček zaujal, služba Netflix nyní pustila do světa seriál, který se vraždě věnuje.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy