Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Zákaz aut se spalovacími motory: Evropský parlament schválil konečné datum

Konec spalovacích motorů: Evropský parlament schválil konečné datum
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
rozhodnutí

Evropský parlament dnes schválil návrh, který by měl zakázat prodej nových osobních aut a lehkých užitkových vozů se spalovacími motory. O změnách informoval think tank České zájmy v EU. Jakých vozů se týká a kdy by k plánu mělo dojít? Redakce eXtra.cz získala vyjádření alalytičky.

Od roku 2035 by mělo v Evropské unii dojít k revoluci v rámci dopravy. Zákaz prodej nových osobních aut a lehkých užitkových vozů se spalovacími motory schválil Evropský parlament (EP). Opatření se netýká ojetých vozů a aby začalo platit, musí ho schválit ještě také členské státy včetně České republiky.

Ojetiny budou dál v provozu

Lidé budou mít každopádně nadále možnost používat starší vozidla se spalovacími motory i si taková auta na trhu s ojetinami dál kupovat. Další jednání mezi unijními institucemi a s členskými státy připadne nejspíš i na české předsednictví v Radě EU. To začne 1. července.

Pro EU je prioritou nahrazení aut se spalovacími motory elektromobily, ovšem jejich zavádění místo „aut s výfukem“ nic nevynucuje. Jak pro eXtra.cz upozorňuje analytička projektu České zájmy v EU Helena Truchlá, ze sociologických dat vyplývá, že Češi proti elektromobilitě nemají vyhraněný negativní názor. V české společnosti panuje spíš nedůvěra k tomu, jak rychle a jak spolehlivě se mohou bezemisní auta masově rozšířit.

"Víc než dvě třetiny (69 %) Čechů nyní chtějí lepší ochranu životního prostředí a větší důraz na udržitelnost, i kdyby to mělo zpomalit hospodářský růst země. Nejúčinnější v boji proti klimatické krizi je přitom právě omezování emisí CO2 a dalších skleníkových plynů, o které ve svých návrzích usiluje Evropská komise, a k čemuž se zavázaly všechny členské státy včetně Česka," uvedla Truchlá.

O dalších opatřeních se europoslanci pohádali

V jiných opatřeních, přijímaných evropskými státy na ochranu klimatu, naopak poslanci Evropského parlamentu dnes shodu nenašli. Konkrétně se nedohodli na zpřísnění a zpoplatnění emisí z vytápění budov a dopravy. Frakce evropských lidovců (EPP) prosazovala zmírnění pravidel, původně (ještě před začátkem války na Ukrajině) navržených Evropskou komisí. Takto upravená podoba ale nenašla v parlamentu dost velkou podporu. Návrh se proto vrací k projednání do výboru pro životní prostředí. Česko v něm zastupují europoslanci Stanislav Polčák (STAN) a Alexandr Vondra (ODS).


Související články

Další články

Nejnovější kauzy