Zásah v Českém Švýcarsku pokračuje: Mlha opadla, do hašení požáru se zapojily vrtulníky
Do hašení lesního požáru v Národním parku České Švýcarsko se dnes po 09:00 zapojily vrtulníky, začaly nabírat vodu z Labe a shazovat ji na lesy. Ranní mlha opadla. Hasiči na Twitteru uvedli, že bude nasazena veškerá letecká technika, tedy šest vrtulníků a pět letadel.
Hasiči dnes budou pokračovat v hasebním útoku, při kterém vstupují do požářiště, dohledávají ohniska, odkrývají takzvanou hrabanku, prolévají ji vodou a dohašují i popadané stromy, aby zabránili opětovnému vzniku požáru. Práce je podle Götzové fyzicky velmi náročná a hasiči se musí pravidelně střídat. I dnes bude díky posilám do boje s ohněm nasazeno kolem 750 hasičů a na 300 kusů techniky.
Podle předběžného sdělení koordinátora letecké techniky @PolicieCZ budou dnes letové podmínky v pořádku, bude tedy nasazena všechna dostupná letecká technika. Hasit bude v Hřensku 6 vrtulníků a 5 letadel. pic.twitter.com/WxPu6au81u
— Hasičský záchranný sbor ČR (@hasici_cr) July 31, 2022
V sobotu nemohla po celý den kvůli špatnému počasí vzlétnout letadla, kterých mají hasiči k dispozici pět, a to tři české stroje Antonov a dva švédské letouny Air Tractor. Požár pomáhalo hasit sedm vrtulníků z Česka, Slovenska a Polska a čtyři vrtulníky z Německa. "Nasazen do akce už nebude polský vrtulník Black Hawk, který se musel vrátit kvůli servisu," řekla na ranním briefingu Götzová.
Požární útok
Hasiči se v sobotu na některých místech snažili přejit do takzvaného požárního útoku, zmenšovat hořící plochu. Zatím se to ale nepodařilo, nadále zůstává na rozloze asi dva krát pět kilometrů. "Terén je náročný a práce postupují pomalu. Hasiči byli v pohotovosti celou noc, nestahujeme se, neodpočíváme, nicméně v noci kontrolujeme prostor, dohašujeme jednotlivá ložiska, nepouštíme se například s lezeckou technikou na skály, protože by to bylo velmi nebezpečné," doplnila mluvčí hasičů.
Na řadu míst se technika stále nedostane. "S klestěním cesty nám pomáhají i lesníci, používáme těžkou techniku, harvestory, abychom mohli na místo zásahu dostat techniku a dálkovou dopravu vody," dodala. K takovým těžko přístupným lokalitám patří podle ní oblast Hlubokého dolu, Bouřňáku, problematická je česko-německá hranice, lokalita Křídelní stěny, prostor nad Hřenskem a hasiči monitorují také soutěsky v údolí Kamenice.
Zákaz vstupu
Les v národním parku začal hořet před týdnem v neděli a požár se rozšířil i přes hranice do Saska. Podle satelitních snímků požár zasáhl území o rozloze 1060 hektarů. Od soboty platí zákaz vstupu do lesa na vybraném území národního parku, který vydal děčínský magistrát. Zákaz se týká vstupu do lesů na území obcí Hřensko, Mezná, Janov, Růžová, Kamenická Stráň, Srbská Kamenice, Jetřichovice, Rynartice, Všemily a Vysoká Lípa. Výjimku mají správci parku, myslivci či hasiči, policisté a zdravotníci.
Konec evakuace
Hasiči ukončili evakuaci obce Vysoká Lípa v Českém Švýcarsku, lidé se mohou vrátit domů. Díky postupu hasebních prací mohli hasiči zmenšit takzvanou vnější zónu požáru, plocha požáru ale dál zůstává dva krát pět kilometrů.
Ostatní obce jsou stále evakuované, návrat jejich obyvatel se v tuto chvíli nepředpokládá. ČTK to řekla mluvčí hasičů Martina Götzová. Vnější zóna je prostor vymezený pro vedení zásahu, je v něm nasazena technika a omezuje se zde volný pohyb osob a dopravních prostředků.