Andora Šándora děsí čísla mrtvých v Gaze. Kvůli teroristům z Hamásu umírá příliš mnoho dětí, varuje
Velký rozruch v posledních dnech vyvolalo rozhodnutí žalobce Mezinárodního soudního tribunálu v Haagu, který po plénu chce, aby vydalo zatykače jak na vůdce teroristů z Hamásu, tak na izraelského premiéra a ministra obrany. Bezpečnostní poradce, generál Andor Šándor, odmítá, že by byl proti židovskému státu a propalestinský, pro eXtra.cz ale prohlásil, že v Gaze se skutečně dějí alarmující skutky. „Umírá příliš mnoho dětí,“ reaguje.
Zatykač na hlavu izraelské vlády
Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního tribunálu Karim Khan žádá o vydání zatykačů jak pro tři lídry Hamásu, tak pro izraelského předsedu vlády Benjamina Netanjahua a tamního ministra obrany. Všichni podle jeho názoru nesou zodpovědnost za válečné zločiny v Izraeli a v Pásmu Gazy.
Zatímco sám izraelský premiér v reakci vytáhl kartu nenávisti k Židům, jak upozornil iRozhlas.cz, ozývají se i tací, kteří vášně klidní, hlavně když upozorňují, že nikdo nesrovnává činy představitelů Izraele a teroristického hnutí, které masakrovalo nevinné Izraelce při svém brutálním útoku koncem minulého roku. Píší o tom například Seznam Zprávy.
Andor Šándor: Terorismus je hrozný, ale Izrael má máslo na hlavě, naznačuje
A co na to bezpečnostní odborník?
„Nejdřív to byl Hamás, který napadl Izrael, způsobil mu velké ztráty na životech a unesl i řadu rukojmích. Takže je přirozené, že napadený stát se brání. Na druhou stranu: když se podíváte, tak i v izraelském tisku jsou k přečtení výroky izraelského ministra obrany a dalších ultrapravičáků ve vládě, proti kterým je Netanjahu v podstatě úplná mírová holubice, ale které musí snášet, aby se mu kabinet nerozpadl, tak ty jsou drsné,“ upozorňuje pro eXtra.cz bezpečnostní poradce, generál Andor Šándor.
„Ty výroky jsou například o tom, že Palestince vyhladí, vyhladoví, nedají jim ani vodu, jídlo ani elektřinu. 68 procent Izraelců toto zastávalo podle průzkumů veřejného mínění. Dokonce jsme slyšeli výroky o tom, aby se na Gazu použila jaderná zbraň,“ upozorňuje.
„Vyhladit Hamás je nereálné, umírají nevinné děti“
A pokračuje dál.
„Vidíme, že zásahy izraelské armády v Gaze mohou být zpochybněny. Někdo se může ptát, jestli k vyhlazení Hamásu, čemuž nevěřím, že je vůbec reálné, je třeba rozbíjet palestinské nemocnice a univerzity. Je potřeba rozmlátit tolik infrastruktury?“
„To vše může ukazovat, a viděli jsme už první verdikt Mezinárodního trestního tribunálu, který říkal, že se Izrael chová genocidním způsobem. Někteří lidé v tom tribunálu mohou uvažovat tak, že tím krokem se snaží ukázat, že všem měří stejně,“ analyzuje Šándor.
Příliš mnoho obětí
„I když OSN počty mrtvých a zraněných, které vycházely z údajů palestinského ministerstva zdravotnictví, trochu ponížila, přesto jsou příliš veliké. Především dětí. Jinak oprávněná snaha Izraele zlikvidovat Hamás má možná příliš mnoho nevinných obětí. Můžeme sice říci, že dospělí Palestinci Hamás podporují, ok, ale co s tím mají společného děti?“ ptá se řečnicky generál.
„Ty to odnáší úplně nevinně a jejich počet je podle mě poměrně značný. Může to vést k uvažování, ve kterém vidíme, že se žádá o zatčení čelných izraelských představitelů,“ vysvětluje.
A sám má pro to pochopení a nechápe hysterii a kritiku žádosti o zatykač. „Pokud to dojde tak daleko, že budeme říkat, že na někoho je ten zatykač správně a na někoho je špatně, pak si myslím, že to bude směřovat k destabilizaci dalšího mezinárodního orgánu,“ obává se.
„Některé problémy mezinárodního společenství by měly být řešeny autoritou, jejichž působnost je řadou států uznávána. Vím, že Izrael, USA nebo Rusko Římskou smlouvu nepodepsaly. Ale v některých případech i Spojené státy přece reflektovaly vydané zatykače,“ dodal pro eXtra.cz Andor Šándor.
Válka v Izraeli
Válku v Izraeli rozpoutalo v sobotu 7. října 2023 palestinské radikální hnutí Hamás, když provedlo rozsáhlé útoky z Pásma Gazy.
Mohlo by vás zajímat:
Hamás | Izrael | Palestina | Pásmo Gazy | Jeruzalém | Blízký východ | Hizballáh | Benjamin Netanjahu | Válka na Ukrajině