Zázrak se smutným koncem: Syřanka porodila v sutinách, pomoci záchranářů se sama nedočkala
Lidé ze Sýrie a Turecka se v posledních dnech nachází v nepředstavitelně složité situaci. Silné zemětřesení za sebou zanechalo naprostou spoušť. Záchranáři a dobrovolníci v obou zemích pátrají po přeživších v sutinách. Web cbsnews nově informoval o záchraně novorozence, kterého maminka porodila v troskách rozpadlé budovy.
"Když se dítě narodilo, jeho matka zemřela po úderu zemětřesení v Aleppu," napsala aktivistka Ehab Rida na twitterovém účtu. Ke krátkému komentáři sdílela i video zachycující muže, který s novorozenětem utíká do bezpečí. O události informoval i zahraniční web cbsnews. Nejde však o jediné zachráněné dítě. Syrská dobrovolnická organizace umístila na Twitter video, na něm je vidět malé dítě, které bylo vytaženo živé z trosek zemětřesení ve vesnici Qatma.
The moment a child was born, his mother died in the earthquake that struck Aleppo, Syria pic.twitter.com/YghMiHRu8C
— ehab M rida (@rida_ehab) February 7, 2023
Závod s časem
Obětí v Sýrii a Turecku v důsledku pondělního masivního zemětřesení o síle 7,8 Richterovi škály a několika následných otřesů v úterý je zatím přes 5 000, jak uvedl The Guardian. Světová zdravotnická organizace uvedla, že jde o "závod s časem", záchrana lidí uvězněných v troskách musí být co nejrychlejší i kvůli mrazivým podmínkám.
Sýrie, která se potýká s uprchlickou krizí, což je důsledkem brutální občanské války vnímá současnou situaci jako extrémně náročný problém. Území, které bylo zasaženo nejhůře je totiž rozděleno. Jednu část ovládá vládnoucí strana v čele s prezidentem Bašárem Assadem, druhou část teritoria ovládají opoziční složky, které jsou obklíčeny těmi vládnoucími a sousedí s Tureckem.
Přední představitelé Světové zdravotnické organizace uvedli, že Turecko by mělo být schopno si s následky zdrcujícího zemětřesení poradit vcelku "snadno", daleko větší problémy však nastávají v sousední Sýrii. "Po celé Sýrii je nejvyšší možná poptávka těch úplně nejzákladnějších životních potřeb. Ohromný vliv má na to i téměř 12 let vleklá a složitá humanitární krize. Místo toho, aby se něco dělo, tak financování jenom klesá," uvedla Adelheid Marschangová, vedoucí krizová pracovnice WHO (Světová zdravotnická organizace).