Zázraky v tureckých sutinách: Čeští záchranáři vytáhli z trosek dva živé, mladík přežil díky pití moči
S přibývajícími dny v Turecku a Sýrii klesá šance, že záchranáři vytáhnou z trosek živé. Přesto se to stále děje. V pátek čeští záchranáři v tureckém městě Adiyaman vyprostili ze sutin domů zřícených po pondělním zemětřesení dva přeživší. Další živou ženu pomohl v troskách najít kolegům z jiného týmu pes české kynologické skupiny. Místní záchranáři pak vytáhli podle listu Daily Mirror ze sutin po 82 hodinách tříletého kluka.
Čeští záchranáři v tureckém městě Adiyaman dnes ráno vyprostili ze sutin domů zřícených po pondělním zemětřesení dva přeživší. Další živou ženu pomohl v troskách najít kolegům z jiného týmu pes české kynologické skupiny, která je na místě. Novinářům to sdělil mluvčí českých hasičů Jakub Kozák. Už dřív uvedl, že v noci na dnešek český tým dostal ze zřícených domů dalších 12 obětí zemětřesení, dohromady to tak dosud bylo 20 těl, z toho 11 dětí, jak uvádí ČTK.
Češi dál pomáhají i jiným záchranným týmům s hledáním míst, kde mohli v sutinách zůstat živí lidé. Jednou z těchto pomocí byla i asistence psa českých kynologů. "Kolegové z jiného týmu ve 4:00 zachránili z trosek ženu, kterou v noci 'vyštěkal' pejsek Dorotka české kynologické skupiny, se kterou provádíme vyhledávání," uvedl Kozák a doplnil, že dva živé, které vyprostil ze sutin český tým, si převzali místní záchranáři.
Český tým už vyprostil 20 obětí
Členové českého USAR (Urban Search and Rescue) týmu specializovaného na vyhledávání lidí v sutinách začali v Adiyamanu prohledávat dvě budovy o ploše zhruba 40 krát 40 metrů v úterý večer. Kozák už dřív uvedl, že jedna budova má patra zřícená na sobě, druhá je sesunutá.
"Celkem už jsme tedy ze zřícených budov vyprostili 20 obětí, 11 z toho byly děti. Naše skupina pro rychlé pátrání s kynology a štěrbinovou kamerou na několika místech označila lokaci s možností výskytu přeživších, na vyproštění pracují kolegové z ostatních USAR týmů v oblasti," uvedl Kozák. O vytvoření malé skupiny pomáhající jiným záchranářům mluvčí informoval ve čtvrtek. V Adiyamanu mají podle něj základny také týmy z Alžírska, Tchaj-wanu, Pákistánu či Arménie.
Ničivé zemětřesení, které v pondělí zasáhlo oblast na hranici mezi Tureckem a Sýrií, si vyžádalo zatím přes 21 700 obětí. Záchranáři objevují přeživší pod troskami zřícených domů i čtyři dny po přírodní katastrofě. Záchranné práce komplikuje mráz, v Sýrii zejména v oblastech ovládaných povstalci postupují kvůli nedostatku techniky mnohem pomaleji než v Turecku.
Český USAR tým v zahraničí v minulosti pomáhal například v libanonském Bejrútu v roce 2020 po výbuchu v přístavu, který připravil o život dvě stovky lidí a zranil dalších 6000. V českém týmu tehdy byli spolu s hasiči také kynologové se psy, statik či lékař.
Malého chlapce vytáhli po 82 hodinách
Z místa postiženém zemětřesením chodí i další zprávy o zázračně přeživších. Z trosek se podařilo mimo jiné vytáhnout i dva tříleté chlapce. Jedním z nich byl malý Rami, který byl podle listu Daily Mirror vytažen do bezpečí se svou matkou Ayou po ohromujících 82 hodinách, které strávil uvězněný pod troskami budovy ve městě Hatay na jihu země.
Děti vytažené z trosek ve středomořském městě byly převezeny do nemocnice v Ankaře prezidentským letadlem tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.
Z trosek budovy v provincii Gaziantep pak podle serveru trtworld.com záchranáři vytáhli živého teenagera po celých 94 hodinách po zemětřesení. Sedmnáctiletý mladík prý pil vlastní moč, aby přežil.