Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Zbytečná smrt čtyř lidí: Dvojice prvních sériových vrahů Česka si oběti vybírala náhodně

Kott s Kutílkem u soudu.
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie
krimi

Případ vrahů Kotta a Kutílka patří k jedněm z nejpozoruhodnějších v novodobé české historii. Josef Kott, bývalý pohraničník a dokonce bodyguard Gustava Husáka, potkal Michala Kutílka ve vězení. Tam mu měl Kutílek namluvit, že ví, jak vydělávat peníze vražděním lidí, a Kott mu uvěřil. Vedlo to až k tomu, že Česko rázem mělo své první sériové vrahy, kteří jen doslova o pár dnů unikli trestu smrti. Pojednává o nich také další díl seriálu Bez lítosti, který vysílá Prima COOL.

Josef Kott jako většina lidí, kteří v dokumentární sérii Bez lítosti vystupují, působí poměrně neškodně, rozhodně byste do něj neřekli, že jde o prvního po revoluci zatčeného sériového vraha, který se minimálně podílel na čtyřech absolutně nesmyslných vraždách a jednom pokusu o ni. Jejich oběti byly náhodně vybrané a na své smrti neměly žádný vlastní podíl. Tito lidé byli jen ve špatný čas na špatném místě a připletli se do cesty dvěma zločincům. Redakce eXtra.cz objela místa, kde vyhasly jejich životy.

Bodyguard bývalého prezidenta

Jeden z jejich vrahů Josef Kott pocházel ze vzdělané rodiny, on sám chtěl prorazit v armádě a u policie. Sloužil dokonce v ochrance Gustáva Husáka, po návratu do armády však měl problémy s krádežemi a nakonec skončil na dva a půl roku ve vězení za tehdy dost časté rozkrádání socialistického majetku. Naopak Michal Kutílek byl podle profilu pachatelů, které ve svém krimiseriálu před lety zpracoval Chrudimský deník, v době, kdy se s Kottem setkal ve vězení, už dvanáctkrát trestaný. Z chytrého dítěte, které hrálo tenis a na klavír, vyrostl nebezpečný deviant. Podle posudků byl polymorfní psychopat.

Ve vězení Kutílek nešťastného a zklamaného Kotta přesvědčil o tom, že zná způsob, jak začít vydělávat peníze na vraždění lidí. "Když byli lidi z jednoho města, tak drželi pohromadě. Kutílek byl taky Plzeňák, a tak jsme se dali dohromady," říká v dokumentu Bez lítosti Kott, který podle některých informací udržoval s Kutílkem i milostný poměr. "V něm to násilí bylo opravdu, jemu to bylo jedno," říká o Kutílkovi.

Smrt stopařek

Kutílka pustili po amnestii Václava Havla hned v lednu 1990, Kotta až v březnu. Na nic nečekali a začali vraždit. Kotta zřejmě způsob, jak se smrtí lidí dá vydělat, přesvědčil. Jako první jim za cíl sloužil vrátný, který pracoval v jednom nýřanském podniku. Kutílek s Kottem tam podle informací od soudu přijeli limuzínou Tatra, jeden z nich byl převlečený za policistu. Vrátného zastřelili a jeli dál.

Když projížděli Plzní, potkali u cesty dvě stopařky. Mladé, šestnáctileté dívky zaplatily životem za to, že utekly z domova a chtěly se dostat do Prahy. Muži zavezli Ditu a Silvii do lesa a několika desítkami ran je ubodali. Vývoj situace popisují oba pachatelé naprosto rozdílně. Podle Kotta odvedl Kutílek dívky do lesa a dál prý neví, co se dělo. Dívky byly nalezeny mrtvé v lese nedaleko místa, kde spáchali muži první zločin.

Pak se dvojice odebrala do Prahy. Původně zamýšlená loupež zámožné ženy se zvrhla v loupežnou vraždu taxikáře. Ten zemřel ve vlastním autě, dvojice ho okradla a zase se vydala zpět do Plzně. Na cestě byl tehdy známý motorest U Tří sudů v Kařezu na Berounsku. Kutílek tam zkusil zastřelit britského řidiče kamionu poté, co se opět vydával za československého policistu. Řidič však přežil a odstartoval rychlý sled událostí, při kterém byli vrazi rychle dopadeni.

V den, kdy dvojice Kott-Kutílek vraždila poprvé a jejich řádění podlehl vrátný v Nýřanech, byl v Československu zrušen trest smrti a nahrazen byl pětadvacetiletým trestem, případně doživotím. Takový trest i dvojice dostala. Kutílek zemřel před několika lety, Kott si svůj trest odpykává dodnes a snaží se o obnovení svého procesu. Jeho příběh je zachycen ve třetím pokračování dokumentárního cyklu Bez lítosti.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy