Zelenského nepovedený tah: Výměnou velitele uvrhl vojáky do deprese, podle odborníka si naběhl
Volodymyr Zelenskyj dosáhl odvoláním oblíbeného generála Valerije Zalužného poklesu morálky ukrajinských vojáků. Ta je nyní podle listu The Sunday Times na nejnižší úrovni od počátku války. Situaci neprospívá ani ruský tlak na frontě. "To, že napětí v té společnosti panuje, je pravda. Jestli to nazvat vlnou deprese, to bych se neodvážil posuzovat, ale to, že byl Zalužnyj odvolán, pro zvýšení morálky nepřispělo. Z pohledu armády to ale není žádná tragédie, protože jeho nástupce Oleksandr Syrskyj byl Zalužného pravá ruka," uvádí pro eXtra.cz analytik Pavel Havlíček.
Odvolání generála Valerije Zalužného vedlo k poklesu morálky ukrajinských vojáků a způsobilo jim obavy z jeho nástupce Oleksandra Syrského. Podle listu The Sunday Times za dva roky války klesla morálka bojovníků na nejnižší úroveň od počátku konfliktu, řada z nich potřebuje pauzu. Naděje, kterou kdysi přinesly činy vynikajících ukrajinských obránců, tak podle listu umírá v poziční válce, která se změnila v „mlýnek na maso".
Zalužného odvolal prezident Volodymyr Zelenskyj s plánem zvýšit technologické schopnosti armády. Naopak se mu nezamlouval velitelův plán navýšit počet odvedených do armády o dalších půl milionu branců. Vojáků se přitom ukrajinským jednotkám, čelícím ruskému tlaku, zoufale nedostává.
"Ukrajina neprohraje. Ale nyní více než kdy jindy potřebuje pomoc. Existuje morální imperativ, že by Ukrajině mělo být poskytnuto to, co potřebuje k vítězství. Potřebuje protivzdušnou obranu, letadla, raketové systémy dlouhého doletu a munici," uvádí The Sunday Times ve své analýze.Analytik Havlíček: Výměna šéfa armády není žádná tragédie
"To, že napětí v té společnosti panuje, je pravda. Jestli to nazvat vlnou deprese, to bych se neodvážil posuzovat, ale to, že byl Zalužnyj odvolán, ke zvýšení morálky nepřispělo. Z pohledu armády to není žádná tragédie, protože tím, kdo na jeho místo nastupuje, je Oleksandr Syrskyj a to byla Zalužného pravá ruka," komentuje aktuální situaci na Ukrajině pro eXtra.cz analytik Pavel Havlíček z Asociace pro mezinárodní otázky.
Sklíčenost v ukrajinské společnosti podle něj nevychází ani tolik z této personální změny, ale spíš z toho, co se děje v mezinárodním prostředí. "Ty zprávy, které v poslední době přicházely zejména z USA, té situaci nepomohly. Už podruhé došlo k odmítnutí udělení vojenské pomoci Ukrajině. Tohle jsou informace, které ukrajinskou stranu znepokojují," pokračuje analytik.
Ukrajinci podle něj nyní potřebují hlavně dělostřelectvo a bojovou techniku. Spojené státy se ale aktuálně spíše zabývají samy sebou a nejsou v této válce dostatečně aktivní.
Odvody dalších branců mohou znamenat problém
Významný ruský průlom Havlíček v současné době neočekává. "V první polovině roku nezaznamenáme nějaké posuny nebo zásadní průlomy. Ukrajincům se nejspíš bude dařit držet ruské útoky. Nemyslím si ale, že se Rusové domohou nějakých závažnějších posunů. Obě strany jsou do sebe zaklesnuté a jsou paralyzované. Rusové sice jedou na kvantitu, ale neznamená to, že by dokázali ukrajinskou stranu vyšachovat," říká.
Po ruských prezidentských volbách se však podle něj může stát, že Vladimir Putin zavelí k masovější mobilizaci. "Potom se může stát, že pokud Ukrajina nedostane vojenskou pomoc, pak bude mít velký problém. Ten nepoměr ohledně dělostřeleckých granátů je nyní až 1 ku 5 a nepoměr sil je ještě o mnoho větší na straně lidských zdrojů. Tohle je velmi citlivá otázka i třeba pro ukrajinskou ekonomiku, kde se stahuje čím dál více lidí z trhu práce. To vidím do budoucna jako potenciální slabinu a může se to stát i politickou otázkou," dodává Havlíček.