Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Zelenskyj v Praze. Mohl tu být dřív, nevděk neřešme, ve válce je vše jinak, říká Šándor

Volodymyr Zelenskyj a Andor Šándor
Zdroj: profimedia / koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 6 fotografií
NÁZOR

Konečně nás navštívil. Ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj (45) ve čtvrtek večer přiletěl do České republiky, aby českým politikům a lidem poděkoval za nezištnou pomoc. I kritik jeho někdejší ignorace České republiky, bezpečnostní poradce generál Andor Šándor (65), tohle gesto prakticky chválí. „Ale mohl přijet dřív,“ sdělil eXtra.cz.

"Volodymyr Zelenskyj měl přijet už dřív"

Je to necelé dva měsíce, co bezpečnostní poradce, generál Andor Šándor, na webu eXtra.cz kritizoval Zelenského za to, že se ještě nesnažil navštívit naši republiku.

„Při té příležitosti bych poznamenal, že pokud byla Česká republika vyhodnocena na počet obyvatel jako nejvíc přispívající stát, tak by mě jako prezidenta nebo premiéra této země mrzelo, že nenašel ani půl dne, aby se zastavil v Praze. Nevím, jestli to je výraz toho, že z nás už nemůže nic vyrazit,“ pomyslně peskoval ukrajinského prezidenta.

Od čtvrtečního večera se ale ukrajinský politik Volodymyr Zelenskyj konečně objevil v hlavním městě naší země, když přiletěl na státní návštěvu, takže jsme se na někdejšího náčelníka Vojenského zpravodajství opět obrátili.

„Je to samozřejmě něco, co si myslím, že mohl udělat dřív. Nejde o to, že jsme v pořadí těch, co navštívil, nejmenší zemí. Nepočítám Moldavsko, tam byl nějaký summit. V přepočtu na počet obyvatel jsme ale přijali nejvíc ukrajinských uprchlíků a poskytli jsme Ukrajině pomoc v hodnotě 50 miliard korun, což není zanedbatelné, takže se domnívám, že mohl dorazit dříve,“ domnívá se Šándor. „Ale udělal to, dokonce tu přespal, takže jsem rád za tuto formu poděkování za pomoc, kterou Česká republika poskytla napadené Ukrajině,“ pokračuje.

Vládní poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar ve vysílání ČT24 (cca čas 1 hodina 37 minut) ale například uvedl, že ukrajinská hlava státu se na návštěvě ČR s premiérem Fialou domluvila začátkem minulého měsíce a měla proběhnout již před čtrnácti dny, zpozdily ji ale nedokladné povinnosti.

„Je možné, že na tom byli domluvení, to nevíme. Chápu, že tyto návštěvy se neanoncují dopředu, jsou do poslední chvíle utajovány, proto se ani nemohlo říci, že tu původní odložili. Ale nemyslím si, že je to nakonec nějaký velký problém,“ přidává smířlivě.

Bezpečnostní riziko

Česká policie na Twitteru uvedla, že rozsahem bezpečnostních opatření jde o jednu z největších akcí, kterých se kdy zúčastnila.

„Velké to je. Není to asi v takovém rozsahu, jako když tu byli americký, čínský nebo ruský prezident, to asi ne, ale vzhledem k tomu, že se jedná o představitele země ve válce, zasloužilo si to svou bezpečnostní pozornost. Výhoda je v tom, že se to dopředu nevědělo, takže ani ti, kteří by teoreticky chtěli něco udělat, neměli čas se na to připravit. Ovšem ani mnoho lidí v policii o tom nevědělo, takže i příprava tím byla ovlivněná," říká Šándor a dodává, že Zelenskyj se tu nicméně nepochybně pohybuje po trasách, které policie umí střežit, hlídat a obstarat poměrně rychle, takže to asi nebude problém.

"Nechci to nijak snižovat, v každém případě je to návštěva státníka ze země, která je ve válce. I na našem území je dost lidí, kteří jsou ve svém postoji ke konfliktu fanoušky druhé strany, což asi úplně nemusí znamenat, že každý z nich by ho chtěl zabít. Přesto je třeba věnovat tomu pozornost. Pro policii je to velmi důležitá záležitost a dělá vše pro to, aby to dopadlo dobře,“ vysvětluje.

Jsou Ukrajinci opravdu nevděční?

Výše zmiňovaný Pojar v České televizi (zhruba v čase 2 hodiny a 5 minut) uvedl také střípek ze začátku války, jenž jako by protiukrajinským místním potvrzoval jejich přesvědčení, že je Zelenskyj nevděčník a „pořád si jen něco diktuje“.

Pamatuji si na první telefonát prezidenta Zelenského s premiérem Fialou čtyři dny po vypuknutí války. Ten telefonát jsem spojoval. To jsme si také mysleli, že nám poděkuje nějakým způsobem za to, co děláme. Premiér mi pak říkal: ,on prezident Zelenskyj zase moc neděkoval, měl plný seznam zbraní, které by potřeboval‘," vyprávěl Pojar s tím, že když se ukrajinská strana dozvěděla, co ČR nabízí, vypuklo v místnosti v Kyjevě obrovské nadšení, potlesk a provolávání hurá.

Ukrajinci Západu děkují dnes a denně, i kdyby se ale uděkovali k smrti, některým našincům to bude pořád málo. Ani generál Šándor by jim ovšem nedostatek pokory a vděku nevyčítal.

„Myslím, že my se snažíme hodnotit jednání lidí, kteří jsou v situaci, v níž jsme nikdy nebyli a doufejme, že se do ní ani nikdy nedostaneme. Proto nám některé aspekty jejich chování mohou přijít zvláštní. Může nám přijít, že to není úplně zdvořilé nebo diplomatické, ale vyjadřuje to povahu stavu, ve kterém se nacházejí. To si bere svou daň,“ nekritizoval by za toto jednání napadenou zemi.

Pojar v televizi posléze svá slova dovysvětlil. „Všichni (Ukrajinci) měli kladný vztah k ČR už předtím. Ale od té doby (od prvního telefonátu s Petrem Fialou – pozn. red.) vědí, že jsme byli skutečně jedněmi z prvních, ne-li úplně první, kteří jim nabídli a začali dodávat těžkou techniku. A vždycky to, co jsme slíbili, že uděláme, jsme udělali,“ podotkl.

Drahá bezpečnostní opatření?

Generálu Šándorovi na rozdíl od mnoha diskutujících nepřipadá nic divného ani na tom, kolik bude republiku stát návštěva Zelenského a s ní související nákladná bezpečnostní opatření.

„Že se tu platí bezpečnostní zajištění, to je dáno tím, že jsme hostitelská strana, a ta přebírá zodpovědnost za hosta, tak jako za naše představitele přebírají zodpovědnost země, do kterých jedou na návštěvu. To bych nedramatizoval a nedělal bych z toho žádnou vědu,“ dodal pro eXtra.cz bezpečnostní poradce generál Andor Šándor.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy