Zemi mine největší kometa v historii! Podívejte se, jak ji můžete pozorovat
Zemi už dnes mine obří kometa. Těleso nazvané C/2017 K2 Panstarrs, které astronomové objevili už v roce 2017 ve vzdálených částech sluneční soustavy, se stále více přibližuje ke Slunci a právě v noci nastane okamžik, kdy svou dráhou bude nejblíže Zemi, píše web technika.magazinplus.cz.
Kometa je asi desetkrát větší, než je u podobných těles obvyklé. Zatímco běžné komety mají průměr jádra do dvou kilometrů, C/2017 K2 Panstarrs má průměr jádra asi 18 kilometrů, přičemž původní údaje hovořily o průměru 30 až 160 kilometrů, nakonec se ale nepotvrdily, jak vyplývá z webu technika.magazinplus.cz. I tak jde ale mezi kometami o pořádného macka. Koma, tedy chvost komety, které je tvořeno sublimujícími plyny, má průměr až 110 tisíc kilometrů.
Vědci předpokládají, že jak se bude kometa přibližovat ke Slunci, bude se více a více "předvádět", to znamená, že sluneční energie bude pomalu rozpalovat let, vesmírný prach a plyny, ze kterých je jádro komety tvořeno, a právě tyto prvky pak rozzáří její chvost - jde vlastně o proces sublimace, přeměnu pevných látek na plyny. Čím blíže je kometa Slunci, tím ochotněji tyto reakce probíhají.
Ačkoliv se kometa nedá pozorovat pouhým okem, příznivci sledování vesmíru nemusí být zklamáni. Její průlet bude možné sledovat díky projektu Virtual Telescope, na jehož webových stránkách začne zítra brzy po půlnoci videopřenos, který umožní průlet obří komety kolem Země pozorovat.