Zemřel Matýsek, kterému v Brně lékaři zpackali operaci mandlí: O život se rval 14 let
Po dlouhých letech, která strávil ve vegetativním stavu, v minulém týdnu zemřel sedmnáctiletý Matěj Kocián, jak informovala jeho rodina na Facebooku. Chlapec roku 2010 ve věku tří a půl let podstoupil banální operaci krčních mandlí. Došlo ale k řadě pochybení, která zapříčinila, že chlapec musel zůstat v nepřetržité péči své rodiny.
"Přátelé, dnes máme pro vás smutnou zprávu. Dne 15. 8. 2024 přešel náš milovaný syn Matěj Kocián přes duhový most, na druhý břeh. Děkujeme vám všem, kteří jste ho jakýmkoli způsobem podporovali a pomáhali mu na jeho cestě na Zemi. Rodiče a zarmoucená rodina," stojí na facebookové stránce Pro Matěje.
Noční můra rodiny Kociánových začala v dubnu 2010, kdy měl malý Matěj, kterému tehdy bylo tři a půl roku, jít na plánovanou operaci krčních mandlí. Kvůli krvácení musel ale o několik dní později podstoupit další operaci, tehdy byl podle anestezioložky ve stabilizovaném stavu, krvácení ale zapříčinilo srdeční zástavu a Matýskův mozek byl nenávratně poškozen.
Rodina se soudila
Malý Matěj Kocián byl od chvíle, kdy k tragédii došlo, odkázán pouze a jen na svou rodinu, která o něj musela nepřetržitě pečovat. Matějova rodina se s Fakultní nemocnicí Brno soudila, a i když požadovala dvojnásobek, tak roku 2016 musela nemocnice dle rozhodnutí Městského soudu Brno zaplatit Kociánovým odškodné ve výši 10,5 milionu korun.
Nemocnice ale svou chybu odmítala a obě strany se proti rozsudku odvolaly. Až o rok později nakonec došlo ze strany nemocnice k omluvě a mimosoudnímu vyrovnání. „Po více než sedmi letech našich bezesných nocí a náročných dní péče o Matýska došlo mezi námi, nemocnicí a jejich pojišťovnou ke kompromisní mimosoudní dohodě a finančnímu vyrovnání. Obsah dohody je vázán mlčenlivostí, a tak nemůžeme sdělovat další podrobnosti,“ řekl Matějův tatínek Vítek Kocián roku 2017, jak citoval web iDnes.cz.
Nepřetržitá péče
Tehdy se k případu vyjádřil i právní zástupce rodiny Lukáš Prudil. Ten uvedl, že došlo k systémovým i individuálním chybám, jež stojí za tragédií. „Ty vyústily v to, že je chlapec ve vegetativním stavu a tento stav je nevratný a nezměnitelný. Jde o nejzávažnější možné postižení člověka,“ citoval výše zmíněný web slova právního zástupce rodiny.
Podle Prudila měl být po operaci Matěj umístěn na jednotce intenzivní péče, místo toho byl ale umístěn na běžný pokoj, ovšem tam nefungovala tísňová signalizace. Pravidla přivolání pomoci nebyla nastavena. Dle právníkových slov byl postup personálu pomalý a ošetřující lékařka si během resuscitace musela opatřit potřebná vybavení, a tudíž resuscitaci přerušila.