Zemřela Petruška Šustrová: Slavné disidentce, kterou komunisté zavřeli, bylo 75 let
V pětasedmdesáti letech zemřela publicistka, překladatelka a signatářka Charty 77, Petruška Šustrová. Podle informací webu Lidovky zemřela v sobotu 6. května v nočních hodinách.
Petruška Šustrová byla významnou osobností českých dějin. Podepsala Chartu 77 a následně byla jednou z jejích mluvčích. Na konci sedmdesátých let se stala členkou Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných a v roce 2009 získala novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky.
Disidentka a překladatelka zemřela ve věku 75 let v sobotu 6. května v nočních hodinách, jak informovaly Lidovky. Vzpomínku na Petrušku následně vydal na Twitteru i účet Knihovna Václava Havla.
Za Petruškou Šustrovou (1947–2023) pic.twitter.com/vkWDanXf82
— KnihovnaVáclavaHavla (@KnihovnaVH) May 6, 2023
Kvůli odporu skončila ve vězení
Šustrová studovala dějepis a češtinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, studium však z politických důvodů nedokončila. V roce 1969 byla zatčena a odsouzena ke dvěma letům vězení za opoziční aktivity. Po propuštění z vězení pracovala jako uklízečka nebo poštovní úřednice. Od srpna 1982 do listopadu 1989 nesehnala žádné zaměstnání.
Po revoluci pracovala jako překladatelka z angličtiny, polštiny nebo ruštiny. Byla poradkyní náměstka federálního ministra vnitra a také náměstkyní federálního ministra vnitra České a Slovenské republiky.
V roce 2008 byla Senátem Parlamentu ČR zvolena členkou Rady Ústavu pro studium totalitních režimů.
Související články

Tragický konec pátrání po mamince dvou dětí. Ženu našli mrtvou, příčina smrti se vyšetřuje

Láska za mřížemi. Doživotně odsouzený vrah rodičů Širůček se rozpovídal o partnerce

Ženu z Rychnovska obvinili z vraždy i druhého dítěte: Jeho ostatky ukrývala v přístěnku

Hrůzy Asadovy věznice: Děti nikdy neviděly světlo, příbuzní se museli vzájemně mučit
