Ženu sežrala obří krajta. Celé tělo museli ze sedmimetrového hada vyříznout
Tělo čtyřiapadesátileté pohřešované indonéské ženy našli vesničané v žaludku sedmimetrové krajty na jednom z ostrovů v provincii jihovýchodní Sulawesi. Had ženu patrně pozřel, když šla do práce na gumovníkovou plantáž, informoval web The Guardian.
Žena vyrazila z domova na plantáž v neděli ráno, ale večer se nevrátila domů. Její manžel se ji v noci vydal hledat a v pralese nalezl její boty, šátek a pracovní nástroje.
„Když pátrací skupina společně s vesničany v pondělí ráno prohledala oblast v okolí plantáže, spatřili sedmimetrovou krajtu,“ řekl indonéským médiím velitel místní policie a dodal, že had měl podezřele zvětšený žaludek, jak napsal web The Guardian. Lidé později tvora zabili a v jeho žaludku našli pohřešovanou ženu. Fotografie krajty zveřejnila jako první indonéská televize TV9 Bangla.
Krajta pozře kořist vcelku
Ačkoli incidenty, kdy had zaútočí a pozře člověka, jsou vzácné, nejde o první takový případ v Indonésii. V roce 2018 na ostrově Muna pozřela krajta ženu v její zahradě na úpatí skalnatého útesu, kde se tito hadi často vyskytují v jeskyních. Rok předtím zabila a snědla krajta 25letého farmáře, který pracoval na poli.
Krajta své oběti loví tak, že se ve smyčkách omotá kolem jejich těla, udusí je a vcelku je pozře. Čelisti krajty spojují velice pružné vazy, které hadovi umožňují nasoukat do sebe i kořist výrazně větší, než je on sám.
„Jakmile krajta doroste do určité velikosti, přestává se obtěžovat například s krysami, protože pro ni už kaloricky nejsou výhodné,“ řekla pro BBC ochranářka a výzkumná pracovnice z organizace Wildlife Reserves Singapore Mary Rith-Low.
Mnohem více lidí však zemře nikoli jako potrava hadů, ale na hadí uštknutí, jak zmínil Guardian. Každý rok je zaznamenáno asi 5,4 milionu těchto případů. Z nich asi 1,8 až 2,7 milionu vede k otravě. Nejvíce jsou ohroženy děti a zemědělští pracovníci v chudších venkovských komunitách.