Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Živý mrtvý Jevgenij Prigožin: Příběh kriminálníka i Putinova přítele, který to dotáhl na samý vrchol

Šéf Kremlu Vladimir Putin a šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin.
Zdroj: Profimedia.cz / koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 10 fotografií
portrét

Žije Jevgenij Prigožin? To je otázka za sto bodů. Zprávy o údajném úmrtí takzvaného Putinova řezníka a velitele wagnerovců se v úterý večer rozlétly světem, věrohodně potvrdit je ale nelze. Podle všech dostupných informací měl sedět na palubě letadla, které letělo z Moskvy do Petrohradu. Na palubě mělo být dalších 9 pasažérů. Všichni mají být podle ruské agentury TASS po smrti. Všichni ale jedním dechem připouštějí, že to všechno může být také jen zpravodajská hra, možná i dovnitř Ruska. Kdo ale vlastně Prigožin byl a jak se dostal k moci? Jeho cesta ke "slávě" rozhodně nebyla jednoduchá.

Jeho život trochu připomíná příběh napraveného grázla a zlodějíčka - až na to, že Jevgenij Viktorovič Prigožin se nikdy nenapravil a zřejmě ani nenapraví. Problémy se zákonem a kázní měl totiž už od mladého věku. Narodil se v roce 1961 v tehdejším Leningradu, dnešním Petrohradě. Jeho otec podle informací uvedených ve Wikipedii zemřel velmi brzo a Prigožinovi tak zřejmě chyběl někdo, kdo by nad ním držel pevnou ruku.

Od sportu odešel

Na střední škole se vcelku úspěšně věnoval běhu na lyžích, kdy jej trénoval jeho nevlastní otec. Sportu se ale Prigožin po dokončení studia věnovat přestal. Místo toho ale začal „kariéru“ zločince. Jak v rozsudku odhalil portál Meduza, on a jeho dva kumpáni byli odsouzeni za loupežné přepadení, kdy měl škrtit ženu a okrást ji o peněženku, zlaté náušnice, a dokonce i boty. Byl to první jeho trestný čin, ale rozhodně ne poslední.

Nejdřív vězení, pak luxus

Celkem strávil Prigožin ve vězení 9 let, a když se z něj naposledy dostal v roce 1990, rozhodl se podnikat v občerstvení. Začalo to několika stánky s rychlým občerstvením, pokračovalo to večerkami a stále luxusnějšími restauracemi. V jeho restauraci Nový Ostrov se zřejmě zalíbilo i prezidentu Vladimiru Putinovi. Večeřel tam s významnými státníky a oba muže od té doby pojí přátelství.

Prigožin měl tak dokořán otevřené dveře k lukrativním státním zakázkám, díky vyhraným tendrům na dodávky masa na ruská ministerstva pro jeho firmu Concord Catering se mu začalo mezi lidmi říkat Putinův řezník. To ale Prigožinovi nestačilo a v roce 2004 se pustil do úplně jiného byznysu.

Od restaurací k wagnerovcům

Založil Wagnerovu skupinu. Jde o PMC - v angličtině zkratka pro soukromou bezpečnostní firmu, která ale ze všeho nejvíce připomíná malou armádu. Ruská vláda ji využívá tam, kde je třeba odvést špinavou práci a samotný Putinův režim si s konfliktem nechce nebo nemůže špinit ruce. Svou nejznámější skladbu ale wagnerovci začali hrát až s konfliktem na Ukrajině, který byl rozpoután ke konci února roku 2022. Tehdy Putin promluvil k národu ve státní televizi, o čem napsal mimo jiné web The New York Times.

Prigožin se veřejně přihlásil k jejich vedení a jejich úspěchů využil ke kritice vedení ruské armády. Terčem jeho nevybíravé kritiky se stali hlavně ministr obrany Sergej Šojgu a šéf armády Gerasimov. Obvinil je například z toho, že jeho mužům dodávají minimum nábojů. Tyto problémy vyvrcholily koncem června.

Vzpoura

Wagnerovci 24. června zahájili z okupované Ukrajiny tažení na Moskvu, namířené údajně proti vedení ruské armády a ruskému ministerstvu obrany. Několikahodinová vzpoura však vyzněla do ztracena, když ruský tisk ještě tentýž den překvapivě informoval, že se běloruskému vůdci Alexandru Lukašenkovi povedlo dojednat s Prigožinem návrat bojovníků na základny.

Putin poté v projevu k národu vyzval členy Wagnerovy skupiny, aby vstoupili do armády, nebo odešli do Běloruska. Řada z nich se skutečně do země, která je nejbližším spojencem Ruska, přesunula, píše ČTK.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy