Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Zrádný generál byl Putinovým koněm: Prezident si nemůže být jistý už nikým, říká analytik

Koláž: Sergej Surovikin, Vladimir Putin, Jevgenij Prigožin
Zdroj: koláž eXtra.cz/Profimedia
Předchozí Další
+ Dalších 6 fotografií
VZPOURA

Pokus o puč v Rusku stále ve světě dost rezonuje. Jevgenij Prigožin chtěl podle nových informací v Rostově na Donu zajmout ministra obrany Sergeje Šojgua a náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova, informuje Wall Street Journal a odvolává se na informace západních představitelů. Připravovaný plán, kdy měla Wagnerova skupina zajistit oba vrcholné armádní představitele Ruské federace při jejich návštěvě pohraniční oblasti, měla však 48 hodin předem odhalit ruská Federální služba bezpečnosti. Prigožin tak byl donucen operaci spustit urychleně a změnit cíle. FSB následně zadržela generála Sergeje Surovikina, který přitom platil za Putinova chráněnce. Zásadní zjištění a možný osud Surovikina redakce eXtra probrala s vojenským analytikem.

Vojenský analytik Jiří Vojáček považuje informace Wall Street Journal za zajímavé. „Jestli byli Šojgu a Gerasimov v Rostově, tak skutečně mohli být cíli útoku. Když se podíváme na mapu, Rostov je na jih od míst, kde měli wagnerovci velitelství, tedy na ruské straně Donbasu, kdežto pak se stočili na sever,“ poukazuje na nečekaný obrat Prigožinových jednotek Vojáček v rozhovoru pro eXtra.cz. „Tento manévr musel mít nějaký důvod, jinak pro ně Rostov nebyl ani strategickým cílem, ani hrozbou. Čili ano, já tomu věřím, připadá mi to velmi pravděpodobné.“

Putina kopnul vlastní kůň

Jiří Vojáček byl původně skeptický k zapojení generála Surovikina do rebelie. S generálovým zatčením se však zdá, že Putinův chráněnec skutečně mohl o akci wagnerovců vědět, přitakává odborník. Říká, že to pro ruského prezidenta musí být rána, neboť Surovikin byl jeho kůň, kterého prosazoval na úkor jiných i proti vůli velitelů.

Vojenský analytik vzpomíná, jak Vladimir Putin Surovikina jmenoval velitelem letectva, ačkoliv byl obyčejným pěšákem, což nemá v ruské historii obdoby. Putin si rovněž považoval generálova velení v Sýrii. „Jestli ho teď Surovikin podrazil, znamená to, že si Putin nemůže být jistý vůbec nikým,“ zhodnocuje analytik těžký diktátorův úděl. Také odhaduje, že k obviněným se přidají další jména, neboť pokud Surovikin vzpouru podpořil, jistě o ní vědělo jeho velitelství, lidé ze štábu a v menší míře i nižší velení.

Kupodivu koná FSB místo GRU

„Co s ním (Surovikinem) bude, je těžko říct, může to být od zproštění až po 20 let v Lefortovu. Vzhledem k jeho dosavadním úspěchům bych spíš tipoval nějakou podmínku, vyhazov z armády a to, že na něj FSB zaklekne,“ vidí Vojáček budoucnost muže, který zřejmě zradil Putinovu důvěru.

Analytik rovněž vyzdvihuje právě skutečnost, že se hovoří o zásahu FSB, ačkoliv se problematická situace týká armády a měla by tudíž podléhat šetření GRU – vojenské zpravodajské službě. „Podle mě se o angažmá GRU v celé věci ještě dozvíme hodně zajímavého,“ očekává Jiří Vojáček.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy