Zřítilo se letadlo se 72 pasažéry: Nepřežilo nejméně 40 lidí, na palubě byla i dvě miminka
Letoun společnosti Yeti Airlines, který odstartoval se 72 lidmi na palubě z Káthmándů, dnes havaroval v nepálském městě Pokhara. Záchranáři zatím podle úřadů v troskách nalezli 40 těl. Mluvčí letecké společnosti citovaný agenturou Reuters informoval, že v letadle cestovalo deset cizinců. Zástupce letiště však uvedl vyšší počet cizinců: pět Indů, čtyři Rusy, dva Jihokorejce a po jednom člověku z Irska, Austrálie, Francie a Argentiny. Jedná se podle Reuters o nejhorší letecké neštěstí v Nepálu za posledních pět let.
Nepálský premiér Pušpa Kamál Dahal svolal mimořádné zasedání vlády. Na záchranných pracích se podílí na 300 policistů a také příslušníci armády, řekl agentuře DPA mluvčí policie. Na záběrech z místa neštěstí jsou vidět plameny stoupající z trosek. Nepálská televize ukázala také záběry davů lidí, kteří se v blízkosti havárie shromáždili.
List The Kathmandu Post napsal, že letadlo havarovalo mezi mezinárodním letištěm v Pokhaře a starým letištěm v tomto městě. Jedno z videí zveřejněných na Twitteru naznačuje, že se tak stalo při přistávacím manévru. Pokhara je vyhledávanou turistickou destinací a nachází se asi 200 kilometrů severozápadně od Káthmándú.
Pained to learn about the tragic crash of #YetiAirlines ANC ATR 72 flight carrying 68 passengers from Kathmandu to Pokhara. My heart goes out to the bereaved family members & I pray for the speedy recovery of the injured. pic.twitter.com/YpowWBOvGM
— Manjinder Singh Sirsa (@mssirsa) January 15, 2023
Na palubě byla dvě miminka
Dvoumotorové letadlo ATR 72 bylo podle webové stránky FlightRadar24 staré 15 let. Mezi 72 lidmi na palubě byly čtyři členové posádky a dva kojenci, uvedl mluvčí letecké společnosti. Zhusta používaný stroj vyrábí společný podnik Airbusu a italské společnosti Leonardo. Aerolinky Yeti mají podle svého webu ve flotile šest takových strojů.
V Nepálu se nachází osm ze 14 světových osmitisícovek včetně nejvyšší hory světa Mount Everest. V zemi s velmi hornatým terénem a rychlými změnami počasí jsou letecké havárie relativně časté. Řada letišť leží v místech, kam se lze jen obtížně dostat jiným dopravním prostředkem.
Dnešní havárie je nejsmrtelnější od března 2018, kdy se při přistání v Káthmándú zřítilo turbovrtulové letadlo Dash 8 společnosti US-Bangla, které letělo z Dháky. Podle služby Aviation Safety Network tehdy zahynulo 51 ze 71 lidí na palubě.