Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 Donald Trump

Zvyky na svatého Martina: Nezapomeňte na husu a spláchněte ji svatomartinským vínem

Zvyky na svatého Martina: Nezapomeňte na husu a spláchněte ji svatomartinským vínem
Zdroj: Wilfred Thompson (fl. 1891-1921), Public domain, via Wikimedia Commons
ZVYKY

O svatém Martinovi koluje známá legenda. O tom, proč na jeho svátek jíme husu, jsou vysvětlení dokonce dvě. Dnes již máme 11. listopad spojený právě s pečenou husou a svatomartinským vínem. Dříve však byl tento den důležitým mezníkem. Na dnešní i přežité zvyky spojené s tímto svátkem jsme se v redakci eXtra.cz podívali blíže.

Svatý Martin byl poustevník, římský voják a také biskup v Tours. V katolické církvi je prvním z nemučedníků, kteří byli prohlášeni za svaté. Legenda o svatém Martinovi říká, že jedné chladné noci potkal zmrzlého žebráka, kterému půjčil svůj plášť. Následné noci se mu měl zjevit Ježíš Kristus, který byl oděný právě do poloviny půjčeného pláště. Z toho důvodu byl pak vzýván jako bojovník proti chudobě.

Jeho svátek je spojen s husou. Proč zrovna s ní? Zde jsou hned dvě legendy. Podle jedné se mezi hejno hus schoval, když měl být jmenován biskupem. Husy ho však kejháním prozradily. Podle druhé ho naopak ptáci svým kejháním rušili při kázání, a tak je za trest snědl.

Martinské posvícení

V minulosti byl svátek svatého Martina posledním dnem před začátkem adventního šestitýdenního půstu, který začíná 12. listopadu. Lidé tak měli poslední možnost pořádně hodovat a užívat si plných stolů do sytosti. A těmto stolům kralovalo právě husí maso, ze kterého se připravovalo hned několik chodů: třeba polévka kaldoun z husích drobů, jejíž recept uvádí web Toprecepty.cz, chutná pečeně či husí játra.

Kromě hus patřily na svatomartinský stůl také martinské rohlíčky. Těm se říká též martiny, martinské podkovy, roháče či rohy. Čeští obrozenečtí historici tvrdili, že tvar rohlíčků vymysleli pekaři podle toho, že svátek svatého Martina vychází na období slavností Bakcha, jinak také Dionýsa, boha vína a opilství, který je často zobrazován právě s růžky. Dávaly se koledníkům, ale také odcházející čeledi, která v tuto dobu, kdy definitivně až do dalšího jara skončily práce na polích a v zahradách, většinou měnila 'zaměstnavatele', či naopak prodlužovala službu o další rok.

Svatomartinské víno

A čím husu zapít? Ač se mnohým chce říci pivem, ke svatému Martinu patří víno. Obecně se říkalo: "Radost Martina je husa a džbán vína". Svatomartinské víno patří mezi suchá vína a vyniká velmi krátkou dobou zrání, které zpravidla trvá jen několik týdnů. Právě díky krátké době zralosti získává tento typ vín svou typickou ovocnou chuť. První láhev svatomartinského vína by se měla otevírat 11. listopadu v 11 hodin a 11 minut a spotřebovat celou várku pak vinaři doporučují do Velikonoc, aby se zachovala jeho mladost svěžest.

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy