Ztráta čichu a chuti: Takhle koronavirus napadá buňky v nose. Vědci bijí na poplach
Vědci na to podle agentury Bloomberg přišli zkoumáním dat z genomů lidí a myší. Koronavirus cílí na buňky v zadní části nosu, které obsahují specificky tvarované proteiny.
Napadení těchto buněk může způsobovat změny citlivosti čichu nebo jeho úplnou ztrátu. Mnozí pacienti s nemocí COVID-19 už v minulosti hlásili, že náhle přišli o čich, ale i chuť. Příznaky, které jsou s pandemií spojovány už delší dobu, by podle Americké akademie otolaryngologie měly být zařazeny k dalším sledovaným projevům koronaviru.
Organizace zároveň nabádá lidi s těmito příznaky, které si neumějí odůvodnit jinak, k preventivní izolaci. Také by se měli nechat otestovat.
Může to vést k depresím
David Brann a Sandeep Robert Datta z Harvardovy univerzity si myslí, že ztrátu čichu způsobuje zánět nosní dutiny, který vyvolává infekce. "Pacienti s nepolevující čichovou dysfunkcí jsou vystaveni riziku výživových nedostatků nebo zranění v důsledku toho, že necítí nebezpečné pachy jako plyn, kouř nebo zkažené jídlo. Mohou se u nich rozvinout i duševní poruchy, především deprese," varovali experti.
Nevyloučili, že koronavirus napadá buňky v nosní epitelové tkáni. Ta je zásadní pro správné fungování čichu. Zda je poškozuje nenávratně, se zatím neví.