Zvrácená výzva na TikToku dohnala chlapce (12) k sebevraždě: Jeho rodiče varují před sociálními sítěmi
Zdrcení rodiče Luis Munoz a Katiuska Beltran našli bezvládné tělo syna v jeho pokoji. Otec teprve dvanáctiletého Colberta uvedl, že se chlapec při lockdownu dostal na pokraj psychických sil a obrátil se na sociální sítě, aby nalezl podporu, což pak potvrdila matka v tamní talkshow Bienvenidos. Tu však nenašel.
Zvrácená výzva na TikToku
"Pandemie ho zasáhla opravdu tvrdě. Byl ve velkém stresu a myslím, že právě to ho dovedlo k sociálním sítím. Můžu říct, že dnes už sociální sítě nenávidím, ale je to něco, co nás spojuje s naším žijícím synem. Válčím tedy s nevyhnutelnou, avšak nezbytnou budoucností," uvedla zdrcená matka v pořadu.
Rodiče podotkli, že Colbert trávil mnoho času hlavně na dobře známé sociální síti TikTok a snil o tom, že se díky ní proslaví. Kromě svého mrtvého syna našli v pokoji zapnutý počítač, na kterém běžel časovač. To v rodičích podnítilo podezření, že byl chlapec pod tlakem kvůli nějaké zvrácené výzvě. Zdrcená matka označila tvůrce sebevražedné výzvy za zlé démony.
Nedávejte dětem telefony, abyste mohli odpočívat, míní otec
Colbertův otec vyzval všechny rodiče, aby se o své děti začali více zajímat. "Nedovolte dětem mít telefony v ruce jen proto, abyste vy mohli více odpočívat a abyste se mohli odpoutat od zodpovědnosti," prohlásil Luis Munoz. Sociální sítě jsou pro děti, které k nim přilnou, podle jeho slov jako nabitý revolver.
Podle tamního tisku začala policie sebevraždu chlapce vyšetřovat. Prozkoumají dokonce celý jeho mobilní telefon právě kvůli oné výzvě, kterou rodiče viní ze smrti jejich syna. TikTok byl v minulosti ve Spojených státech označen za nebezpečný a měl být dokonce zakázán. Letos v únoru byla aplikace dokonce spojována s mrazivými sebevraždami, které se odehrávaly v přímém přenosu.
Mnoho podobných výzev, jako byla například Modrá velryba, je stále zahaleno tajemstvím a nikdo netuší, zda skutečně existují, nebo jsou jen legendou.
Předpokládá se, že většina podobných výzev funguje tak, aby uživatelé během 50 dnů splnili 50 úkolů, jinak jim a jejich rodinám hrozí veřejné ponížení a někdy i smrt, pokud výzvu nedodrží. Někteří dokonce tvrdí, že výzva vrcholí tím, že má uživatel spáchat sebevraždu. K podobnému případu došlo například v Itálii, kdy se zabil teprve desetiletý chlapec.