Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 MS v hokeji 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Bodyguard hvězd cupuje na kusy ochranku Roberta Fica: Všechno špatně, kroutí hlavou

Zkušený bodyguard Zdeněk Zahradník hodnotí zásah ochranky Roberta Fica.
Zdroj: profimedia / koláž eXtra.cz
+ Dalších 9 fotografií
KRITIKA

Na způsobu provedení atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (59) se podepsala i práce ochranné služby, která měla na starosti tohoto ústavního činitele. Zdeněk Zahradník, zkušený ochránce nejen celebrit, sice pro eXtra.cz krotí vášně, ale videa z události mu ukazují spoustu chyb, které bodyguardi udělali.

Bodyguard Zdeněk Zahradník kriticky o ochrance Roberta Fica

Útok na Roberta Fica budí vášně a rozebírá se ze všech stran. Začíná také znít kritika směrem k mužům, kteří měli na starost ochranu zdraví a života slovenského premiéra. Jenže atentát se jim nepodařilo zastavit v jeho zárodku.

„Díval jsem se na ty záběry, člověk z nich nemusí pochopit úplně všechny souvislosti, a jak se říká, po bitvě je každý generálem, ale upřímně: ten zásah ochranky působil velmi zmateně,“ sdělil eXtra.cz zkušený bodyguard nejen celebrit Zdeněk Zahradník, který hlídal například i Michaela Jacksona, Madonnu nebo Lady Gagu. Ale i desítky, ba možná stovky dalších.

„Že vystřelil tolikrát a nestihli ho zastavit, tak pokud měl automatickou zbraň se samonabíjením, kdy za dvě vteřiny vystřelí čtyřikrát, tak se ani nedivím,“ tvrdí nejdřív.


Pak ale vypíchne, kde podle něj došlo k největšímu selhání.

„Bylo to oficiální zasedání vlády, takže tam na místě musel figurovat velitel opatření, který měl ochranu na starosti. Podle mě to bylo podcenění situace z jeho strany. Asi to nevyhodnotili jako nebezpečné, protože jinak by bylo pro Fica připravené auto vepředu i vzadu a přesunuli by na místo dostatek sil. Mají je k dispozici. K tomu ale nedošlo, ani sanitka tam nebyla,“ pokračuje.

„Když se pak slovenský premiér rozhodl jít mezi lidi, ukázalo se, že tam měli málo ochránců. Mělo se tam přesunout víc lidí, protože přímý styk s veřejností je vždy rizikový,“ míní Zahradník.

Zásadní chyba bodyguardů

„Když tu bude americký prezident a jako Obama se zase setká s občany na Hradčanském náměstí, postaví se tam bezpečnostní rámy, všichni projdou určitou kontrolou, takže máte z 80 procent jistotu, že se nic nestane. Tady nic takového nebylo, šlo o spontánní rozhodnutí předsedy vlády, že se setká se svými příznivci, a dopadlo to zle,“ vysvětluje zkušený muž, který zodpovídal za bezpečnost mnoha známých osobností.

„Ti kluci si asi měli všímat toho, co se děje v davu lidí, měli stát zprava i zleva a dívat se před sebe dopředu. Svou práci pravděpodobně neodvedli dobře, proto kdyby ji odvedli správně, museli by zaregistrovat už to, že útočník tasí zbraň,“ kritizuje postup bodyguardů třetího nejvyššího slovenského ústavního činitele.

„Hlavně mě ale zarazilo, jakým způsobem odtamtud Roberta Fica sklízeli. Nikdo z nich nevěděl, co má dělat, jeden tam dokonce běhal jako kamzík ze strany na stranu,“ kroutí hlavou.

„Řidič by měl neustále sedět za volantem, neměl by ani otvírat dveře, to dělají ochránci. Ale když se tohle stalo, někdo další měl stát i u auta. Ale evidentně měli opravdu početní podstav,“ domnívá se Zdeněk Zahradník.


Podstav byl i u Václava Klause

A vzpomíná na skandál s atentátem na Václava Klause kuličkovou pistolkou, o kterém psal například dobový iDnes.cz.

Ti kluci se sice cvičí, ale co si budeme vyprávět: tu práci flákají. Řeknu vám ale o modelovém problému s Václavem Klausem. Protože jsem ho dělal, tak vím, jaký byl prudič, když něco nefungovalo nebo když se měl zastavit někde při chůzi. A v Chrastavě došlo k tomu, že u něj z levé strany zůstal jeden kluk, ten blázen s kuličkovkou na něj střílel zprava. Zbytek kluků to šel rozhrnout dopředu, aby se tehdejší prezident nemusel zastavovat a nebyl problém s tím, že na ně kvůli tomu bude řvát. Takže jsme zase u toho: i tam bylo málo lidí,“ prozrazuje detail z branže.

Podcenění a lenost?

„Ti kluci chodí do práce a rozhodně ne za takovou výplatu, aby nasazovali svůj vlastní život. Třeba Američani to mají i mentálně jinak, ti nenechají nic náhodě a opravdu koukají. Tihle kluci tam šli v klidu s tím, že se Fico jde jen pozdravit s lidmi a pak hned půjde do auta. Spíš byli líní udělat si cestu tam a zpátky, takže nejspíš počítali s tím, že se s ním potkají napůl cesty zpátky k vozu. Tu práci opravdu nedělali tak, jak měli. Jsou sice cvičení k tomu, aby krizové situace zvládali, ale z mého pohledu to selhalo. Nevěděli, co dělat,“ uvažuje nahlas Zahradník.

„Také jsem si říkal, že tak postřeleného člověka by asi neměli podobným způsobem vláčet. Že ho potřebovali uklidit, to je v pořádku. Ale měli ho spíš zatáhnout na druhou stranu auta od směru střelby, lehnout si kolem něj a dělat mu zeď. Takhle ho rvali do auta a mohli mu ještě zdravotně uškodit,“ přemítá bodyguard.

„A když jsem pak viděl to tempo, jak ho chudáka už postřeleného vezli do budovy nemocnice vycházkovým krokem, tak jsem si říkal, že bych zdravotníky honil jak nadmutou kozu a běžel bych vedle nich. Tady se to vše odehrávalo v lážo plážo stylu,“ diví se dál.


Končí ale smířlivě

„Byla tam spousta věcí, které mě překvapily. Samozřejmě jsme u toho nebyli, a když máme nyní dost času zhlédnout ta videa, tak se nám to radí. Podle mě je to také o tom, že ať se na podobné krize cvičí jakkoli, realita je vždy jiná. Sám nevím, jak bych se choval,“ dodal pro eXtra.cz bodyguard Zdeněk Zahradník.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy