Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 MS v hokeji 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Z podnikatelky podvodnicí: Fanynka Stevea Jobse obelstila investory i širokou veřejnost

Elizabeth Holmes
Zdroj: Profimedia
Podvodníci

Elizabeth Holmes měla našlápnuto na skvělou kariéru. Časopis Forbes ji v roce 2015 označil za nejmladší a nejzámožnější „self-made“ miliardářku na světě. Byla totiž zakladatelkou a ředitelkou firmy Theranos, která měla z několika kapek krve odhalit nemoc daného člověka. Jenže vše byla lež a v lednu 2022 byla shledána vinnou ve čtyřech z jedenácti bodů obvinění. Vyplývá to ze zahraničních médií.

Již v devatenácti letech se ambiciózní Elizabeth Holmes rozhodla, že opustí Stanfordskou univerzitu a všechny své peníze investovala do start-upu Theranos. Díky zařízení Edison měla tato firma lidem po odběru několika kapek krve poskytnout okamžitý přístup k aktuálním informacím o jejich zdraví. Nebyly tak zapotřebí klasické odběry krve.

Elizabeth chtěla vytvořit něco, co by bylo součástí každé domácnosti, stejně jako Steve Jobs vytvořil firmu Apple. Elizabeth byla velikou fanynkou Stevea a nosila i stejné černé roláky a mluvila hlubším hlasem, ačkoliv její reálný hlas byl mnohem jemnější.

Podařilo se jí na svůj start-up získat mnoho investorů, z nichž někteří byli opravdu zámožní. Například majitelé řetězce Walmart, britský mediální magnát Rupert Murdoch nebo bývalá americká ministryně školství Betsy DeVos. Všichni věřili v Elizabethin nápad. Do prosince 2004 získal Theranos kapitál ve výši šest milionů dolarů a v roce 2010 to již bylo 92 milionů dolarů, jak informoval Forbes.

Pátrání po pravdě

Jak se stávala firma Theranos známější, objevilo se i spoustu lidí, kteří tvrdili, že Edison nefunguje a není možné z kapky krve určit nemoci a poskytnout informace o zdraví pacienta. Novinář Wall Street Journal John Carreyrou se tak pustil do pátrání i na základě výpovědí bývalých zaměstnanců.

Zjistil, že většinu testů provádí firma na komerčně dostupných přístrojích a že výsledky se často liší od výsledků z jiných laboratoří. Když v roce 2015 vyšel článek veřejně, znamenalo to pro Elizabeth a její firmu Theranos konec. V roce 2018 bylo z firmy sídlící na Silicon Valley v Kalifornii propuštěno téměř 1000 zaměstnanců. Oficiálně pak zanikla 4. září 2018.

Čeká na rozsudek v honosném sídle

V roce 2021 začalo trestní líčení a Elizabeth Holmes neustále prohlašovala, že je nevinná. Proces byl velmi sledovaný a svědčili v něm také pacienti, kterým společnost udělala chybnou diagnózu (např. že jsou HIV pozitivní, pozn red.). V lednu 2022 byla shledána vinnou ve čtyřech z jedenácti bodů obvinění, přičemž všechny souvisely s tím, že podvedla investory.

Holmes nyní čelí potenciálnímu vězení. Za každý bod jí totiž hrozí až dvacet let vězení a pokuta 250 tisíc dolarů. Momentálně čeká na svůj konečný zářijový rozsudek, žije momentálně v Kalifornii, protože je propuštěna na kauci. Vlastní pozemek v Silicon Valley, přičemž dům má devět ložnic a jeho hodnota je odhadována na 135 milionů dolarů. V roce 2021 se jí navíc narodil syn, kterého má s devětadvacetiletým dědicem hotelové skupiny Evans Hotel Williamem Evansem.

Další rána pro Veronicu Biasiol. Po vlně hejtů během Miss jí ublížila vlastní maminka. Kráska přiznala velké zklamání

Související články

Další články

Nejnovější kauzy