Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Organizátor Majálesu odmítl kritiku a hodil vinu na sběrače kelímků. Policisté účastníky nemlátili, tvrdí

+ Další 4 fotografie

Pražský Majáles byl v letošním roce ve znamení kontroverzí. Vše spustil problém s vracením kelímků, po kterém došlo na potyčky mezi některými návštěvníky festivalu a organizátory. Na místě následně zasahovali policisté, jejichž zákroky byly terčem ostré kritiky. Pořadatel Michal Šamánek však výtky odmítá. "Nechci nikoho nařknout, ale myslím, že v dílčích případech zloděj křičí, chyťte zloděje. Stěžuje si, protože si šel pro lup. Jsou takoví i studenti, kteří řeknou, že si jdou vydělat na festival, sesbírají kelímky a vydělají si. Chodí na takovou speciální brigádu," obul se v rozhovoru pro iRozhlas.cz do některých návštěvníků akce.

Několik problémů provázelo letošní Pražský Majáles. Velmi brzy měla dojít návštěvníkům obyčejná voda. "Šli jsme si kolem 18. hodiny koupit vodu do stánku, kde se měla prodávat, jenže když jsme si vystáli frontu, tak nám řekli, že už vodu nemají," řekl jeden z účastníků festivalu Lukáš, jak uvádí server iDNES.cz.

V závěru akce se pak spustila potyčka mezi účastníky, pořadateli a policisty poté, co organizátoři odmítali vracet zálohy za vratné kelímky. Spor se vyhrotil natolik, že dokonce museli zasahovat i těžkooděnci. Část jejich zásahu je navíc terčem kritiky poté, co sociální sítě zaplavilo video, na kterém policejní těžkooděnec na koni udeřil obuškem muže přes hlavu. Mnoho sledujících zákrok pobouřil.

Pořadatel: Řev dělají lidé, co tam sbírali desítky kelímků

Pořadatel Michal Šamánek však vinu odmítá a naopak ukazuje na část návštěvníků. "Nechci nikoho nařknout, ale myslím, že v dílčích případech zloděj křičí, chyťte zloděje. Stěžuje si, protože si šel pro lup. Jsou takoví i studenti, kteří řeknou, že si jdou vydělat na festival, sesbírají kelímky a vydělají si. Chodí na takovou speciální brigádu," uvedl pro iRozhlas.cz.

"Řev dělají lidé, kteří si z toho udělali speciální brigádu. A chtějí jenom peníze. Jejich motivem není konzumovat program Majálesu, ale jestliže sesbírám 30, 50 nebo 70 kelímků, tak jsem asi nevěnoval čas sledování programu, že ano. Ale byl jsem na Majálesu krást kelímky. Protože člověk, který si koupí pivo a platí zálohu 70 korun, tak mu není úplně jedno, co se s ním stane. Takže oni je lidem přes den kradou," nebral si pořadatel servítky.

Zároveň bagatelizoval počet lidí, kteří budou chtít kelímky vrátit. Podle něj je takových lidí jenom 15. "Můj předpoklad je, že člověk, kterému by nedejbože zůstal jeden nebo dva kelímky, tak mu to za to nestojí. Je běžnou praxí, že si je z festivalu odnesete," řekl Šamánek.

Těžkooděnci zasahovali proti "agresivním hovadům"

Nesouhlasí také s tím, že by policisté byli agresivní. "Zkrátka, že na Majalésu zasahovali těžkooděnci, je úplná blbost. Majáles skončil a před areálem zasahovali těžkooděnci proti agresivním hovadům, kteří ohrožovali lidi a útočili na majetek. Nikdo nemlátil množství lidí. Existuje jedno video, kdy prý policista uhodil z koně někoho pendrekem. Ale očití svědci říkají, že viděli jenom tento případ, který se stal. A je politováníhodný. Je nesmysl, že by policie naběhla mezi lidi a začala je mlátit," myslí si.

Doporučené video: Bitka na Majálesu:

Podle něj se zásadní chyba ze strany organizátorů nestala. "Drtivá většina festivalu, 99,9 procenta průběhu festivalu – Majáles není jen open air festival, je to průvod, měsíc studentských akcí – tak byla letos extrémně povedená. A tohle byla naprosto nechtěná černá kaňka, kterou si nikdo nepřál a ani by ho ve snu nenapadla," dodal pořadatel.

Zásah policistů je nyní předmětem šetření. "Vyhodnocujeme kamerové záznamy a prověřujeme jak konflikt, tak to, co mu předcházelo," řekl mluvčí pražské policie Jan Rybanský serveru Seznam zprávy.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy