Čech skončil v karanténě ve Vietnamu! Panovalo podezření, že má v těle koronavirus
Smrtící koronavirus se dostal již i do Evropy. Ve Francii už hospitalizovali tři pacienty, další dva nakažené pak ohlásily Spojené státy. Onemocnění se nicméně rozšířilo také do Austrálie, Japonska, Jižní Koreje, Nepálu, Malajsie, Thajska či například Vietnamu.
Co je koronavirus
Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.
Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).
Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.
Více o tématuPrávě ve Vietnamu skončil v karanténě český občan. Panovalo podezření, že by mohl mít těžký zápal plic.
O českém turistovi ve Vietnamu informoval místní portál VnExpress. "Můžeme potvrdit, že jeden český občan byl v souvislosti se šířením koronaviru z čistě preventivních důvodů hospitalizován. Nákaza u něj zatím potvrzena nebyla. Pracovníci našeho velvyslanectví v Hanoji jsou s ním v kontaktu, o žádnou konkrétní pomoc zatím nepožádal," řekla pro web TN.cz Zuzana Štíchová, mluvčí ministerstva zahraničí. V neděli večer ministerstvo uvedlo, že Čech se virem nenakazil.
Virus zabíjí staré a oslabené lidi
Koronavirus zabíjí zejména staré a oslabené lidi. Zabíjí v pěti procentech případů. SARS zabíjel 10 % nakažených.
Ve Francii je s nemocí hospitalizován pár ve věku 30 a 31 let. Oba pochází z města Wu-chan, do Francie přiletěli 18. ledna a nevykazovali tehdy žádné symptomy. Francouzští lékaři v sobotu večer varovali před panikou v Evropě. Pandemie by se Evropě měla vyhnout. Přesto v mnoha evropských městech občané vykupují ochranné roušky.
Tým odborníků usilovně pracuje na vakcíně. Lékaři věří, že jim pomohou zkušenosti v boji se SARS a MERS. Vakcína by mohla být na světě za několik měsíců.
KOMPLETNÍ ZPRAVODAJSTVÍ O KORONAVIRU NAJDETE ZDE
Vývoj čínského koronaviru
-
23. ledna. 2020
-
24. ledna. 2020
-
4. února 2020
-
8. února 2020